Czym karmić prosięta?

Odsadzenie prosiąt powinno nastąpić nie wcześniej aniżeli w 28 dniu ich życia. Jednakże przez względy zdrowotne w większych gospodarstwach zwierzęta odsadzane są od loch już w 21 dniu, o ile na odchowalni panują odpowiednie warunki, sprzyjające rozwojowi zwierząt.

Czym karmić prosięta?

Przede wszystkim zaleca się podawać prestartera karmy pod postacią pudru. Z uwagi na wysoką higroskopijność pasza nie przykleja się do ryjka zwierząt, przez co jest ono bardziej zainteresowane pokarmem. Prestarter można podawać w formie suchej albo mokrej. Korzystanie z drobnego granulatu ogranicza pylenie, podnosi higienę karmienia oraz uniemożliwia rozwarstwianie się paszy. Podawanie paszy ze sporą ilością białka roślinnego może być powodem stanów zapalnych przewodów pokarmowego, a co za tym idzie biegunek i upadków. Pasza podawana prosiętom powinna odznaczać się dobrą strawnością oraz zawierać w składzie łatwo przyswajalna węglowodany i tłuszcze. Zawartość suszonej serwatki, a także obecnej w nie laktozy nie może być większa niż 6 do 7 procent. Prosięta trudno trawią skrobię, jednak łatwo trawią laktozę serwetkową oraz tłuszcz, zwłaszcza zemulgowany. Jako źródło tłuszczu warto korzystać z oleju sojowego, słonecznikowego, rzepakowego czy kokosowego. Natłuszczenie paszy ma na celu ograniczenie jej rozwarstwiania. Jeśli rozpoczynamy dopiero hodowlę zwierząt, warto wejść na internetowy sklep rolniczy, gdzie dostaniemy najlepszą paszę. W internetowym sklepie rolniczym znajdziemy także śrutownik bijakowy, kombajn do ziemniaków oraz maszyny rolnicze i części rolnicze.

 

Dokarmianie prosiąt już w 5 dniu ich życia

Należy pamiętać o właściwym składowaniu oraz przechowywaniu paszy, ważna jest jej właściwa temperatura oraz wilgotność. Pasza używana w żywieniu młodych prosiąt musi posiadać w składzie wysokiej jakości komponenty, które dobrze wpłyną na rozwój garnituru enzymatycznego, co za tym idzie, układ pokarmowy zwierzęcia zostanie odpowiednio przygotowany do lepszego wykorzystania paszy. Warto więc karmić prosięta wysokiej jakości ziarnem zbóż oraz najlepszym białkiem pochodzenia sojowego. Dokarmianie należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, już od 5 do 7 doby po urodzeniu. Warto wybrać paszę granulowaną, mimo tego, iż zwierzęta będą się nią bawiły, ale także zaczną ją z czasem pobierać w niewielkich ilościach. Paszę należy podawać kilkakrotnie w ciągu dnia w niewielkich ilościach. Musi być ona zawsze czysta i świeża.

W jaki sposób wzmocnić układ immunologiczny prosięta?

Należy wiedzieć, iż prosięta dojrzałość immunologiczną osiągają między 35, a 45 dniem życia. Z tego względu po urodzeniu należy dopilnować, aby zwierzęta jak najszybciej napiły się mleka matki, dzięki czemu przyswoją jak najwięcej ciał odpornościowych. Można także podawać zwierzętom preparaty zawierające żelazo, a także probiotyki, które skutecznie ochronią prosięta przed biegunkami. Aby zakupić niezbędne sprzęty do hodowli zwierząt, warto zapoznać się z ofertą internetowego sklepu rolniczego, gdzie oprócz przydatnych w rolnictwie części do ciągników, w tym części do ursus znajdziemy fachową pomoc w zakresie hodowli zwierząt. W sklepie dostępna jest także kosiarka bębnowa, kosiarka rotacyjna i wiele innych maszyn rolniczych i części rolniczych.

You May Also Like