Pasze dla zwierząt – czy warto je robić samodzielnie?

To, czym karmimy zwierzęta gospodarstwa rolnego ma bardzo duży wpływ zarówno na ich wydolność fizyczną, jak i jakość mięsa oraz produktów, jakie nam dają, czyli mleka czy jajek. Dawniej samodzielne wykonywanie paszy było czymś zupełnie naturalnym, później jednak do sprzedaży weszły różnego rodzaju pokarmy gotowe, które w dużej ilości gospodarstw zastąpiły tradycyjne karmidło. Czy w warto samemu przygotowywać jedzenie dla zwierząt, skoro rynek proponuje szereg gotowych produktów?

Tradycja czy wygoda?

Zdania w kwestii samodzielnego wykonywania paszy dla zwierząt w gospodarstwie są bardzo podzielone, niektórzy twierdzą, że każdy internetowy sklep rolniczy ma w swojej ofercie zarówno części do Ursus czy części do ciągników, jak i pokarm dla zwierząt różnego rodzaju, nie warto więc tracić czasu na wykonywanie pożywienia samemu. Argumentują również swoją stronę tym, że pasza kupna posiada wszelkie certyfikaty oraz zapewnia zwierzętom wszystkie potrzebne do funkcjonowania składniki i minerały. Można również spotkać się z opinią, że lepiej jest zainwestować w gotowe wyżywienie niż w kolejne części rolnicze.

Są to jednak niekiedy opinie dość skrajne i kontrowersyjne. Oczywiście, gotowa pasza jest pewnym źródłem potrzebnych składników, jednak nie wyklucza to tego, że pożywienie przygotowane samodzielnie, również nie może nim być. Wręcz przeciwnie, przyrządzając paszę, możemy sami kontrolować poziom dostarczanych witamin i innych niezbędnych elementów. Przy tym wielką zaletą tego rozwiązania jest niski koszt produkcji, dzięki czemu po pewnym czasie można będzie z zaoszczędzonych pieniądze, zaopatrzyć gospodarstwo w sprzęty takie jak kosiarka bębnowa, albo śrutownik bijakowy.

Prostota wykonania

Jak wiadomo dawniej rolnicy zawsze wykonywali paszę sami, ponieważ jest to bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Karmiąc zwierzęta ekologicznymi rzeczami, możemy zwiększyć jakość produktów, które od nich otrzymujemy. Należy pamiętać oczywiście, że każdy gatunek zwierzęcia potrzebuje innego karmidła oraz składników odżywczych. Jeśli mamy zamiar wprowadzić paszę wykonaną samodzielnie, konieczne będzie zapoznanie się z potrzebami zwierząt. Inna karma zalecana jest dla ptaków, a inna dla ssaków, dlatego też nie można podać tego samego krowie i kurze. Ta druga preferuje przede wszystkim mieszankę ziaren, która dostarczy zdrowego tłuszczu, ssaki natomiast potrzebować będą znacznie bardziej treściwej przekąski. W każdym przypadku jest to jednak tak samo proste w wykonaniu, więc każda osoba spokojnie poradzi sobie z wykonaniem paszy.

Czy to się opłaca?

Wykonywanie paszy samodzielnie, jest zdecydowanie bardziej opłacalne, niż kupowanie gotowych produktów. Jest to świetny sposób, jeśli szukamy w naszym budżecie pieniędzy na niezbędne maszyny rolnicze, takie jak kosiarka rotacyjna czy kombajn do ziemniaków, gdyż po kilkunastu miesiącach uzbiera nam się dużo oszczędności uzyskanych z tej zmiany. Powszechnie wiadomo również, że naturalna pasza jest bardzo zdrowa dla zwierząt, więc nie musimy się obawiać, że ucierpi na tym ich zdrowie.

You May Also Like