W ubiegłym wieku na Polskich pastwiskach, było o wiele więcej owiec niż ma to miejsce obecnie. Ma to związek z coraz mniejszą opłacalnością. Wartość wełny znacznie spadła, a eksport jagniąt się zatrzymał. W takim razie czy w ogóle da się zarobić na owcach? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Hodowla owiec – cała prawda
Zastanawiając się na tym, czy hodowla owiec jest opłacalna, warto przeanalizować jej przebieg. Przede wszystkim, rolnicy zaznaczają, że w ostatnim czasie wartość wełny spadła nawet dziesięć razy. Niektórzy nawet uważają, że jest ona traktowana jak odpadek, a nie dobry jakościowo i pożądany materiał. Bardziej opłacalna staje się sprzedawanie jagniąt na mięso. Cena za kilogram, jest w miarę dobra i w ten sposób można zarobić dość dużo. Jednak najlepszym rozwiązaniem, jest sprzedawanie dorodnych okazów, ponieważ waga bliźniaków lub owiec, które miały słabszą matkę, niezbyt się opłaca.
Kolejną kwestią jest konieczność zapewniania jagniętom odpowiedniej paszy. Wypasanie ich na łąkach nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ gdy zmokną ich wełna znacznie spadnie na wartości. Dobrym rozwiązaniem, jest ogrodzony lasek, o który trzeba odpowiednio zadbać.
Czy hodowla owiec się opłaca?
Kiedyś bardzo popularne było powiedzenie “kto ma owce ten ma co chce”, jednak z biegiem czasu nie miało ono już nic wspólnego z prawdą. Dzisiaj hodowcy tych zwierząt, na nowo zauważają liczne korzyści związane z ich hodowlą. Co prawda kożuchy i inne wełniane przedmioty nie są tak popularne w Polsce jak w czasach PRL-u, jednak na mięso owiec zawsze jest popyt.
W ostatnim czasie hodowcy, mogli liczyć na dopłaty unijne, dzięki którym hodowla zaczęła być na nowo opłacalna. Jednak, aby liczyć na wsparcie finansowe, koniecznie trzeba zadbać o stosowane pastwisko oraz pożywienie. W internetowych sklepach rolniczych, internetowych giełdach rolnych, a także w stacjonarnych sklepach rolniczych i giełdach towarowych w Polsce, można nabyć wszelkie potrzebne akcesoria, przydatne podczas hodowli jagniąt.
Jagnięcina jest wysoce ceniona w różnych krajach Europejskich i tam też jest przeznaczona na eksport. Inne państwa, doceniają mięso z polskich owiec, ponieważ są one karmione zbożem i wysokowartościowymi paszami. Dzięki dopłatom unijnym, można naprawdę zyskać na hodowli owiec. Możliwy jest rozwój gospodarstwa, inwestycja w nowe sprzęty, urządzenia i pasze, które mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na hodowle.
Aby hodowla owiec była opłacalna, trzeba spełnić kilka warunków, aby móc się ubiegać o dotacje. Duże znaczenie mają także poszczególne rasy. Jeśli posiada się w stadzie minimum 10 owiec rasy olkuskiej, 15 owiec rasy cakiel podhalański, owca górska, owca pogórza, czarnogłówka i 30 owiec rasy merynos, można liczyć na dopłatę wysokości 360 złotych od sztuki. Rolnicy, którzy decydują się na wzięcie udziału w programie, mogą liczyć na dopłaty przez 5 lat. Jednak w tym okresie, trzeba spełniać wszystkie konieczne warunki, wymagane jest także posiadanie planu swojej działalności.