Top 4 najdroższych ciągników świata

Czasy, gdy ciągniki rolnicze były topornymi maszynami minęły bezpowrotnie. Polskie, kultowe modele Ursus C-330 oraz Ursus C-360, które wciąż jeszcze możemy spotkać na polskich wsiach, w niczym nie przypominają nowoczesnych maszyn rolniczych, których koszt często przekracza zakup nowoczesnego samochodu. Dziś przedstawiamy 4 najdroższe ciągniki rolnicze na świecie. Ceny maszyn mogą przyprawić o ból głowy, jednak idzie z nimi w parze technika i możliwości, o których się nie śniło naszym dziadkom.

Lamborghini Nitro

Twórcy tego modelu podkreślają, że ciągnik łączy w sobie nowoczesna technologię i niebanalny design. Wszystkie części rolnicze w ciągniku są odpowiednio dopracowywane, a silnik wyposażony w dużą moc, dzięki czemu ciągnik rolniczy Lamborghini może osiągnąć moc nawet 50 km/h. Ciągnik wyposażony jest w aż dwa systemy do automatycznego sterowania. Sylwetka Lamborghini Nitro wydaje się być agresywna, ale i przejrzysta. Przemyślany projekt wnętrza kabiny oraz czarno-biała kolorystyka powodują, że ciągnik prezentuje się naprawdę dobrze. Dzięki wbudowaniu w maszynę wysokociśnieniowego układu wytryskowego oraz turbosprężarki, silnik potrafi wygenerować olbrzymią moc. Elektroniczny układ sterowania reguluje ilość paliwa, dzięki czemu użytkownik może zoptymalizować wydatki związane z jego użyciem. Cena ciągnika to około 720 tys. zł.

Big Bud 747

Maszyna ta wzbudza wiele emocji wśród rolników oraz właścicieli sklepów rolniczych swoimi olbrzymimi gabarytami (to największy ciągnik świata). Trudno zagrozić jego światowej pozycji nie tylko ze względu na gabaryty, ale też jego 16-cylindrowy, dwusuwowy silnik diesla, w jaki maszyna została wyposażona. Spróbujmy sobie wyobrazić ją w opozycji do naszych rodzimych ciągników rolniczych Ursus, chociażby modeli Ursus C-330 czy Ursus C-360… Big Bud 747 posiada 8,2 metry długości, 6,1 metra szerokości, a jego masa własna to ponad 50 ton! Ciekawostką jest fakt, że ten model ciągnika rolniczego nigdy nie trafił do masowej produkcji, będąc wykonanym w latach 70-tych XX wieku na zlecenie amerykańskiej rodziny, która zajmowała się produkcją bawełny. Jego cena przekracza milion złotych!

John Deere 9560 RT

Potężny ciągnik, którego praca sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach. Jest on wyposażony w 6-cylindrowy silnik Diesla o mocy aż 560 koni mechanicznych. Ciągniki rolnicze marki John Deere wyposażone są w klimatyzację, amortyzowane fotele, dzięki czemu zwiększa się komfort jazdy. Otwarty układ hydrauliczny, odpowiednio przygotowany pakiet ładowacza oraz wbudowane systemy automatycznego prowadzenia satelitarnego sprawiają, że ciągniki w niczym nie przypominają rodzimych ciągników rolniczych marki Ursus. Cena modelu John Deere 9560 RT to ponad 1,5 mln zł.

Case Quadrac

Ciągnik ten niewątpliwie należy do najcięższych i najbardziej kosztownych maszyn rolniczych na świecie. Jego cena to ponad 2 mln zł! Wyposażony jest w cztery gąsienice, które zmniejszają nacisk na glebę oraz 600 koni mechanicznych. Moc tego ciągnika rolniczego generują 6-cylindrowe silniki o pojemności 12,9 litra. Maksymalną prędkością, jaką może uzyskać maszyna jest 37 km/h. Ciekawostką jest fakt, że w gąsienicowym układzie jezdnym zastosowano przezroczyste dekielki na każdym z kół, dzięki którym można kontrolować poziom oleju oraz jego zabarwienie, sugerujące użytkownikowi potrzebę jego wymiany. 

You May Also Like