Jaką rolę w maszynach rolniczych pełnią siłowniki hydrauliczne

Siłowniki hydrauliczne stosowane są w urządzeniach budowlanych, przemyśle oraz w rolnictwie. W tym ostatnim wykorzystuje się je jako podnośniki czołowe, siłowniki do pługów i siłowniki do wywrotu przyczepy. Siłowniki posiadają cylinder z tłokiem, który rozdziela objętość cylindra na dwie odizolowane od siebie komory. Otwór lub otwory pozwalają na wprowadzenie lub odprowadzenie płynu do komór, co wiąże się z wprowadzeniem w ruch tłoka. Przymocowany jest do niego trzpień, który umożliwia ruch tłoka i przenoszenie mocy. Kolejnym elementem siłownika są uszczelki zapewniające uszczelnienie pomiędzy komorami cylindra lub tłoka.

Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania

Te siłowniki działają tylko w jednym kierunku. Najczęściej jest to kierunek wysuwania się trzpienia. Do pojedynczego portu zasilającego dostaje się ciśnienie. Tłok napędzany jest w jednym kierunku i wraca pod wpływem działania siły zewnętrznej lub sprężyny. Wśród siłowników działania jednostronnego najpopularniejsze są modele wyposażone w mocowanie przegubowe, choć istnieją też takie z innymi rodzajami uchwytów. Ich prosta i wytrzymała konstrukcja zapewnia długotrwałą i niezawodną pracę. Co ważne, siłowniki sprawdzają się nawet w niekorzystnych warunkach. Zasilane są olejem wysokiej czystości.

Siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania

Siłownik dwustronnego działania ma dwa kierunki pracy. Posiada dwa przyłącza zasilające. Tłok rusza się najpierw w jednym kierunku, a potem w drugim, co jest spowodowane ciśnieniem przykładanym naprzemiennie po każdej jego stronie. Urządzenie jest wydajne i żywotne. W tych siłownikach istnieje możliwość wygodnego zarządzania pracą układu. Ich główną zaletą jest wysoka precyzja działania. Ponadto mają one prostą budowę, dzięki której stanowią bezpieczne rozwiązanie konstrukcyjne nawet w przypadku intensywnej eksploatacji.

Siłowniki hydrauliczne teleskopowe

Te urządzenia zawdzięczają swoją nazwę konstrukcyjnemu podobieństwu do teleskopu. Stanowią kilka cylindrów, które nakłada się na siebie w taki sposób, że korpus jednego cylindra jest trzpieniem drugiego. Warto wspomnieć, że mogą być one przeznaczone zarówno do działania jednostronnego, jak i dwustronnego. Te pierwsze można spotkać częściej. Siłowniki teleskopowe działania dwustronnego wymagają bardziej skomplikowanego projektu. Niektóre modele posiadają specjalną wahliwą kołyskę, która zapewnia amortyzację.

Podsumowanie

Wprowadzenie siłowników hydraulicznych do rolnictwa w dużym stopniu wpłynęło na mechanizację tej branży. Stosuje się je w różnych maszynach rolniczych, w pługach, przyczepach, rozrzutnikach lub ładowarkach teleskopowych. Ich funkcją jest ułatwienie podłączania oraz odczepiania poszczególnych zespołów, a także zwiększanie udźwigu maszyn. Modele posiadające specjalny zawór mogą zapobiec pęknięciom rur i węży. Siłowniki pełnią też funkcję pozycjonowania maszyn, a także zamykają i otwierają ich ramiona, by ułatwić ich transport w ruchu drogowym.

You May Also Like