Gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka i jego przetworów w praktyce wykorzystuje dojarki przewodowe zwane inaczej rurociągowymi. Alternatywę do tego urządzenia stanowią dojarki bańkowe (kanwiowe) oraz dojarnie. Sprawdź, jaka jest zasada działania tych urządzeń i jakie korzyści ma z nich mleczarstwo.
Co warto wiedzieć na temat dojarek przewodowych (rurociągowych)?
Dojarka przewodowa (rurociągowa) w pierwszej kolejności zasysa mleko, a później przystępuje do ściskania wymion. Duże ciśnienie przyczynia się do tego, że mleko przechodzi przez kolektor i transportowane jest rurociągiem. W kolejnych krokach przepływa przez filtr odrzucający zanieczyszczenia i przedostaje się do miejsca, w którym jest schładzane. Takie urządzenia wyróżniają się dużą sprawnością działania. Interesujące jest to, że przez godzinę pracy mogą wydoić aż siedmioro zwierząt. Taka dojarka z pewnością pozytywnie wpływa na rozwój gospodarstwa rolnego.
Co warto wiedzieć na temat dojarek bańkowych (kanwiowych)?
Dzisiaj mleczarstwo wykorzystuje także dojarki bańkowe. Wśród nich wyróżnia się urządzenia stacjonarne i przewoźne. Przeznaczone są one dla mniejszych gospodarstw. Taka dojarka składa się z rurociągu podciśnieniowego, pompy podciśnieniowej o niskiej wydajności, a także zgodnie z nazwą – bańki z osprzętem. W tym przypadku urządzenie zasysa mleko z wymion krowy i przechowuje napój w bańce. Następnie gotowy produkt przelewa się do schłodzenia przez cedzidło.
Jak działają dojarnie, czyli automatyczne dojarki?
W oborach wolnostanowiskowych i na wolnym wybiegu stosuje się dojarnie, które określa się też mianem hal udojowych. Wiele zadań usprawnia tutaj zautomatyzowany system zarządzania pracą takich urządzeń. Uwzględniając rozmieszczenie stanowisk udojowych, wymienia się kilka rodzajów dojarni. W Polskiej rzeczywistości najczęściej stosuje się rozwiązanie typu „rybia ość”. Co więcej, sprzęt ten może być dodatkowo wyposażony w maszyny do podawania paszy, czy też odbioru oraz przewozu mleka do chłodzenia lub przechowywania.
Jakie części do dojarek wybrać – oryginalne czy zamienne?
Niezależnie od dokonanego wyboru urządzenia te narażone są na częste awarie. Wynika to z faktu, że każda dojarka bez względu na rodzaj jest w dużym stopniu eksploatowana. W takim specyficznym przedsiębiorstwie jak gospodarstwo rolne nie można sobie pozwolić na długie przestoje, gdyż to przyczynia się do generowania znacznych kosztów. Warto także sięgnąć po dobre części zamienne do urządzeń takich jak dojarka przegubowa lub inna pochodzące od sprawdzonych dostawców. Wysokiej jakości zamienniki można kupić w niejednym internetowym sklepie rolniczym w niezwykle atrakcyjnej cenie. Prezentowane tam produkty jakością dorównują oryginałom, dzięki temu można mieć dobre rozwiązania, a przy tym zapłacić za nie dużo mniej. Warto korzystać z takich alternatyw, bo często wystarczy tak niewiele, aby zapewnić sobie powodzenie i rozwój gospodarstwa. Dzięki temu Twoja dojarka przegubowa, przewodowa, bańkowa lub inna będą działać bez zarzutów!