Hereford to rasa bydła, o której słyszeli głównie rolnicy zajmujący się hodowlą zwierząt na mięso, choć możliwe jest także utrzymywanie krów mlecznych tej rasy. W dzisiejszym artykule opisujemy zalety związane z hodowaniem krów oraz byków rasy Hereford. Jeżeli jesteś rolnikiem, a przedmiotem Twoich rolnych zainteresowań są nie tylko części do ciągników, części do kombajnów czy okazje, z jakie można znaleźć w takich miejscach jak internetowa giełda rolna lub giełdy towarowe w Polsce, koniecznie musisz poznać tę rasę. Przeczytaj nasz artykuł, a potem koniecznie odwiedź sprawdzony, internetowy sklep rolniczy, w którym znajdziesz różne części do maszyn rolniczych oraz wyposażenie ułatwiające hodowlę bydła.
Angielskie pochodzenie rasy Hereford
Bydło rasy Hereford pochodzi z Wielkiej Brytanii. Herefordshire to nazwa hrabstwa położonego w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, a więc w pobliżu granicy z Walią. Historia mówi, że tam właśnie zaczęto hodować bydło tej rasy. Pierwsze zapiski dotyczące hodowli pochodzą z początków XVII wieku, bo już z roku 1600. W ciągu kolejnych dwóch stuleci rasa bydlęca Hereford rozprzestrzeniła się również na okolice hrabstwa Herefordshire, co również potwierdzają zapisy historyczne. W pierwszym dwudziestoleciu XIX wieku bydło Hereford zaczęło być hodowane po drugiej stronie oceanu – w Stanach Zjednoczonych, a w 1961 roku trafiło również do Polski.
Cechy charakterystyczne oraz zalety rasy
Już sam wygląd zewnętrzny bydła tej rasy jest bardzo charakterystyczny. Krowy mają czerwono-brunatne ubarwienie oraz białe głowy, grzbiety i brzuchy. Rogi są jasne, a waga zwierzęcia może sięgać nawet do 1 200 kg. Masa samych cieląt po urodzeniu to ok. 30 kg. Szczególnie ważną dla hodowców cechą bydła rasy Hereford jest to, że należą one do zwierząt szybko dojrzewających – nawet przy zastosowaniu stosunkowo taniego pożywienia objętościowego w postaci kiszonek czy też różnego rodzaju zielonek. Krowy tej rasy słyną z dużej płodności, co również ma znaczenie dla wielu rolników, którzy chcą mieć duże stado. Kolejną zaletą krów z rasy Hereford jest długowieczność oraz dość długi okres rozrodczy. Bydło Hereford łatwo przystosowuje się do zmian klimatycznych. Na temat rasy istnieje opinia, że zwierzęta cechuje dość spokojny temperament i niewielkie wymagania, choć warto zapewnić im dobre warunki i nie narażać na stres, który negatywnie wpływa na wyniki hodowli.
Kiedy warto zainwestować w rasę Hereford?
Zalety rasy Hereford są duże, więc wielu rolników i hodowców zwierząt może zastanawiać się nad opłacalnością. Szybki przyrost masy ciała oraz duża płodność i długowieczność dla wielu brzmi bardzo obiecująco. Kiedy więc warto zastanowić się nad decyzją o rozpoczęciu hodowli bydła rasy Hereford? Otóż hodowla tego typu może być korzystna, kiedy w naszym gospodarstwie są pastwiska oraz łąki. Hodowla tych zwierząt może być dobrym pomysłem w przypadku gospodarstw ekologicznych. Myśląc o hodowaniu bydła rasy Hereford w Polsce, koniecznie należy mieć na uwadze konieczność budowy pomieszczeń gospodarskich dla stada – przede wszystkim na okres jesienno-zimowy.