Jakość eksportowa – polskie mleko cenione za granicą

mleko

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w roku 2018 łączna wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski po raz kolejny przekroczyła sumę dwóch miliardów euro. Wzrosła tym samym o 2% w stosunku do wolumenu eksportu z roku 2017. Giełdy towarowe w Polsce są zatem chętnie odwiedzane przez zagranicznych kontrahentów, poszukujących lubianych za wschodnią i zachodnią granicą wyrobów naszych mleczarzy.

Duże zakłady mleczarskie dostarczyły na rynki zagraniczne 260 tysięcy ton serów i twarogów – około 30% swej produkcji. Głównym odbiorcą produktów mleczarskich, jeśli chodzi o wartość sprzedaży, były Niemcy (22% wyeksportowanej produkcji, 449 milionów euro). Wraz z Niemcami, kraje UE to kluczowi importerzy (77% całkowitej wartości polskiego eksportu). Znacznie, bo o 31% zwiększyła się sprzedaż mleka w proszku. Wyeksportowano 164 tysiące ton, zatem o 39 tysięcy ton więcej, niż w roku 2017. Głównymi rynkami zbytu była Algieria, Meksyk, Wietnam i Kolumbia. Pewnym ułatwieniem dla przedsiębiorców, domagających się pomocy rządu w promocji oferty eksportowej, są rozwinięte internetowe giełdy rolne dające dostęp do nowych rynków, zwłaszcza w krajach najbardziej rozwiniętych.

Największą dynamiką wzrostu cen charakteryzowało się masło – 10,5%. Znacznie potaniała, mimo w zasadzie takiego samego wolumenu eksportu co w roku 2017 serwatka. Analogiczne zmiany cen zachodziły na giełdach towarowych i internetowych giełdach rolnych w Polsce.

Tłuste lata

Również rok 2019 to okres ekspansji polskiego mleczarstwa na zagranicznych rynkach. Zakład mleczarskie zwiększyły produkcję m.in. mleka w proszku (o 23,2%),  napojów mlecznych bez jogurtów (o 4,9%) i śmietany (o 2,9%). Prawie jedna trzecia wytworzonego mleka, serów i innych przetworów trafiła na eksport. Wzrosły ceny odtłuszczonego mleka w proszku. Od września 2019 roku rosną po wcześniejszej stagnacji ceny masła, utrzymuje się wysoka cena serów dojrzewających. W październiku 2019 roku ceny mleka w porównaniu z wrześniem tego roku wzrosły o 1,3%, do 1,32 zł/l. 

W skupie ceny mleka w roku 2019 podążały za popytem zewnętrznym na jego przetwory. Pomimo znacznych dostaw, ceny na giełdach towarowych w Polsce pozostają wysokie. W związku z opłacalnością wytwarzania mleka podwyższyły się również ceny krów i jałówek. W kwietniu 2019 roku krowy mleczne oferowane na targowiskach podrożały przeciętnie do 3514 złotych za sztukę (6,3% w porównaniu z marcem 2019 roku). Za jałówkę trzeba było zapłacić średnio 2521 złotych, zatem o 5,1% więcej niż w marcu.  Na internetowych giełdach rolnych pojawiają się również oferty sprzedaży krów mlecznych i jałówek importowanych z krajów Unii Europejskiej. 

Rosną koszty

Trzeba też zaznaczyć, że od roku 2017 aż do maja roku 2019 zachodził systematyczny wzrost cen środków produkcji rolnej. Od czerwca 2019 ceny ustabilizowały się ze względu na spadek popytu. W pierwszym kwartale 2019 roku, m.in. w związku ze wzrostem cen w skupach, zwiększały się w hurcie i sklepach rolnych ceny nawozów, maszyn rolniczych, części do ciągników itp.. Przykładowo, w maju 2019 roku maszyny rolnicze były średnio o 6,9% droższe niż rok wcześniej. Pojawia się zatem konieczność rozsądnej redukcji kosztów, na co starają się odpowiedzieć handlowcy.

You May Also Like