Zakup maszyny do zbioru zielonek – na co zwrócić uwagę?

Rolnictwo zawsze było i będzie ważnym elementem gospodarki. Aktualne warunki pogodowe mogą niepokoić rolników, przede wszystkim ze względu na zimę, która nie przyniosła dużych mrozów, a brak śniegu nie zapewni odpowiedniego nawilżenia gleby. Nieciekawym aspektem są również nagłe zmiany temperatury, które nie pozwalają na odpowiedni rozwój roślin. Jak wiadomo zielonki stanowią podstawę w żywieniu zwierząt gospodarskich, a w Polsce największą grupą, która je spożywa jest bydło. Dobra jakość paszy wpływa zatem na jakość produktów odzwierzęcych, które trafiają potem na nasze stoły.

 

Rolnicy decydujący się na produkcję zielonek przeznaczonych na pasze dla zwierząt muszą być odpowiednio przygotowani na zbiór plonów. Idealnym do tego sposobem jest mechanizacja, która coraz szybciej rozwija się w rolnictwie. Na rynku znajdziemy sklepy rolnicze oraz internetowe giełdy rolne oferujące maszyny niezbędne do zbiorów.

Czym kierować się przy zakupie?

Gdy już rolnik zdecyduje się na zakup sprzętu najważniejszym aspektem powinna być jakość. To właśnie wpływa na przyszłe działanie oraz rozwój produkcji rolniczej. Wiele badań naukowych udowodniło, że odpowiedni zbiór w określonym momencie wpływa na zachowanie wyższej wartości pokarmowej zielonek. Rodzaj koszenia, jak i zbiór przekłada się na przyszłe produkty odzwierzęce. Dobra jakość sprzętu uchroni rolnika przed ciągłymi naprawami lub szkodami wywołanymi przez niedokładność maszyny. Warto zwrócić uwagę na komfort codziennej pracy. Wielogodzinne zbiory wymagają odpowiedniego pracownika, jednak zły stan części do ciągników i innych maszyn rolniczych może spowodować szybkie zmęczenie, frustrację oraz narażenie zdrowia rolnika.

Zwróć uwagę na wydajność

Istotny aspekt to wydajność maszyny. Aktualnie na rynku znajdziemy oferty maszyn, które pracują szybko z dużą wydajnością, co przekłada się na opłacalność produkcji. Oczywiście lepsze maszyny oznaczają ich wyższe ceny. Przy większym wkładzie początkowym na bardzo dobrej jakości sprzęt w przyszłości może się zwrócić z nawiązką, a ekonomia jest kluczowym elementem rolnictwa.

zbiory

Sprzęt do zbioru zielonek

Do zbioru zielonek potrzebne są kosiarki wyposażone w specjalne ostrza zapewniające jednolite cięcie, bez zbytniego naruszenia rośliny. Zgrabiarki oraz przetrząsacze do odpowiedniego przygotowania paszy. Każda zielona masa wymaga określonego ulokowania oraz zapakowania, dlatego bardzo przydatne okazują się również owijarki oraz prasy belujące. Nie zapominajmy o rozsiewaczach nawozów, które jeszcze przed zbiorami pozwalają wykorzystać potencjał plonotwórczy roślin, a jak wiadomo produkt początkowy wysokiej jakości jest najważniejszy.

Nawet najlepszy sprzęt po długim czasie użytkowania się psuje, jednak bardzo szybko znajdziemy giełdy towarowe w Polsce, które umożliwią nam zakup przeróżnych części do maszyn rolniczych. Tyczy się to części do kombajnów oraz części do pługów, które są stosunkowo drogie. W internetowych sklepach rolniczych znajdują się świetne zamienniki, które dorównują oryginałom, tym samym nie naruszając zbytnio portfeli klientów. Inwestycja w solidne części i profesjonalny ich montaż może przedłużyć działanie maszyny o kilka kolejnych lat.

You May Also Like