Najważniejsze części do pługa: lemiesz

Pług to rolnicza maszyna uprawowa, której głównym zadaniem jest zaoranie ziemi i przygotowanie jej do siewu. Orka jest niezbędna do wymieszania warstw gleby, wzbogacenia jej w tlen, pozbycia się chwastów i bakterii. Głębokość oranej gleby podczas przetwarzania waha się od 10 do 30 centymetrów. Chwasty zakopane w procesie orki rozkładają się w ziemi, a następnie pełnią rolę kompostu. Najważniejszą częścią do pługa jest lemiesz, który przecina warstwę gleby od dołu, unosi ją i przesuwa na odkładnicę, która przesuwa warstwę na bok, miażdży ją i przewraca, a następnie zrzuca do bruzdy, tworząc glebę gotową do siewu.Trzeba jednak, co jakiś czas wymieniać lemiesz do pługa, aby zachować stałą sprawność i przydatność maszyny.

Czy trudno zakupić lemiesz do pługa?

Duże gospodarstwa rolne prowadzą najczęściej tzw. uprawy bezorkowe, jednak pług niezmiennie jest bardzo znaczącym narzędziem. Rolnicy przeprowadzając konserwację swoich maszyn rolniczych dużą wagę przywiązują do stanu lemieszy do pługów i w razie potrzeby dokonują ich wymiany. Obecnie nie ma problemu z zakupem wysokiej jakości zamienników tych części, które można nabyć nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z oferty wybranego, internetowego sklepu rolniczego i w atrakcyjnej cenie kupić lemiesz do pługa, który posłuży przez długi czas, ponieważ zamienniki jakością dorównują z powodzeniem oryginałom.

Rolnicy mają świadomość, że zużycie części pługa następuje dość szybko, dlatego starają się na bieżąco kontrolować ich stan. Ponadto wielu z nich stara się wcześniej kupić odkładnicę czy lemiesz do pługa, aby w sytuacji konieczności wymiany, nie czekać na dostawę, ale natychmiast zamontować nową część. Jeżeli jednak nie dokonało się tego wcześniej, nie trzeba czekać na sprowadzenie oryginalnej części, ale można kupić zamiennik dobrej jakości. Wielu rolników już na etapie zakupu pługa analizuje dostępność części zamiennych i wybierają takie modele, do których można bez problemu dokupić takie elementy.    

Różnica między oryginalnym lemieszem do pługa a jego tańszym zamiennikiem

Obserwując oferty części do pługa można szybko się zorientować, że różnice w cenie między oryginałami a zamiennikami są znaczące. Co to oznacza? Różnice dotyczą następujących kwot – pług obrotowy 4-skibowy potrzebuje 8 lemieszy oraz 8 odkładni i 8 dłut, kupując części oryginalne trzeba będzie zapłacić około 3000 złotych. Ile trzeba będzie zapłacić za zamienniki? Zakup części w zamiennikach będzie wiązał się z kosztem w granicach 800 złotych. Jak widać różnica jest bardzo duża, więc rodzi się pytanie, czy warto inwestować tak dużo w lemiesz do pługa, który zużywa się najszybciej? Obecnie zamienniki sprzedawane są w bardzo dobrej jakości, dlatego służą tak samo długo i można z ich użyciem zaorać tyle samo powierzchni.

Od czego zależy szybkość zużycia lemiesza do pługa?

Do najważniejszych czynników wpływających na żywotność lemiesza do pługa ma materiał, z którego został wykonany, czyli stal oraz procedury, jakie wykonano dla wzmocnienia jej wytrzymałości. Wiadomo, że duży wpływ na szybkość zużycia części do pługa mają warunki, w których one pracują. Ma to związek nie tylko z glebą, na jakiej są wykorzystywane, ale również z samą budową pługa, kształtem części roboczych, ustawieniem pługa, a także od szybkością wykonywanej orki.

Trzeba wiedzieć, że w przypadku gleby piaszczystej zużycie lemieszy do pługa będzie dużo szybsze. Wykonując orkę na glebach gliniastych lemiesz posłuży dłużej. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zużycie elementów wymiennych pługa ma także wilgotność ziemi. Na przykład na bielicach, które w okresie suszy stają się skałą zaoranie powierzchni pola np. 35 ha może wiązać się z zupełnym zużyciem lemieszy. Nawet, jeśli był to oryginalny lemiesz do pługa jego żywotność zostanie zakończona i będzie podlegał wymianie. Czy warto znowu inwestować w drogą część i podnosić większe koszty zaorania danego areału? To już musi ocenić sam rolnik, ale na pewno warto zainteresować się opcją zakupu zamienników.

You May Also Like