Nadszedł czas na podorywkę – wybieramy odpowiedni pług

Nadchodzące ciepłe, wiosenne dni dla rolników oznaczają zbliżający się okres intensywnych prac rolniczych, polegających przede wszystkim na przygotowaniu gruntu pod zasiew. Zanim przejdziesz do etapu orki warto zwrócić uwagę na jakość pługu – maszyny niezbędnej podczas wykonywania tej podstawowej wiosną czynności.

Sprawdź stan swoich maszyn rolniczych przed rozpoczęciem sezonu

Podczas wiosennych przygotowań do pierwszych prac polowych warto sprawdzić obecny stan maszyn rolniczych – poczynając od części do traktorów i części do ciągników, na częściach do pługów kończąc. Mówiąc o tych ostatnich, przed rozpoczęciem każdej sezonowej pracy warto zastanowić się nad tym, czy nie potrzebujemy nowego pługu – maszyny, od której zaczynamy wszelkie prace polowe, i która może nam posłużyć przez długie lata. Mimo, iż współcześni rolnicy wykazują coraz większe zainteresowanie bezorkowymi systemami uprawy roli, pług nadal pozostaje jedną z najważniejszych maszyn rolniczych w gospodarstwie. Nowoczesne pługi mają coraz to mocniej skomplikowaną konstrukcję, a oferty ich sprzedaży, prezentowane przez sklepy rolnicze są bardzo zróżnicowane.

Wybierz pług dopasowany do możliwości ciągnika

Przy wyborze odpowiedniego pługu warto zwrócić uwagę na to, by ciągnik rolniczy, do którego będzie on podpięty nie został narażony na zbyt duże obciążenie. W przeciwnym wypadku może wzrosnąć ilość zużytego podczas orki paliwa, wydłużymy czas jej wykonania oraz możemy pogorszyć jej jakość. Specjaliści zalecają, by w wypadku, gdy mamy do czynienia z glebami jednorodnymi zaopatrzyć się w pług rolniczy o stałej szerokości orki. W wypadku, gdy mamy do czynienia z różnorodnymi glebami warto postawić na pług, który umożliwiać będzie rolnikowi zmianę jego roboczej szerokości.

Zwróć uwagę na konstrukcję pługu

Podczas decyzji zakupowych dotyczących maszyn rolniczych, właściciele gospodarstw często zwracają uwagę na kwestie konstrukcyjne urządzeń. Tutaj pojawia się zasadnicze pytanie – czy lepiej wybrać pług zagonowy, czy może lepiej obracalny? W przypadku tego pierwszego ogromnym atutem pozostaje jego niska cena oraz koszt utrzymania – w przypadku kapitalnego remontu trzeba wymienić o połowę mniej części do maszyny niż jest to konieczne w przypadku pługu obracanego. Gdy bierzemy pod uwagę wydajność pracy warto przyjrzeć się możliwościom pługu obracanego, ponieważ podczas pracy nim nie trzeba tracić czasu i paliwa na dodatkowe przejazdy.

Zabezpiecz swój pług przed efektami ubocznymi pracy

Decydując się na zakup odpowiedniego pługa lub części do pługów warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób producent zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem kamieni, na które maszyna może natrafić podczas pracy. To ważne szczególnie z perspektywy pracy ciągnikami rolniczymi o mocy ponad 100km/h, gdzie każdy większy kamień może trwale wpłynąć na zmianę geometrii pługu. Najwygodniejszy system, który pozwala na zabezpieczenie części do pługów przez trwałym ich uszkodzeniem jest ten z zabezpieczeniem hydraulicznym, pozwalający operatorowi ciągnika rolniczego na zmianę wartości maksymalnego naprężenia z kabiny ciągnika. Nie należy przy tym zapominać o wyborze solidnej konstrukcji ramy i obrotnicy pługu. Im mniej skomplikowana budowa oraz mniejsza liczba spawów, tym pług będzie mógł służyć rolnikowi dłużej.

You May Also Like