Siewnik Poznaniak – pełna automatyzacja w czasie wysiewu

Siewnik jest maszyną rolniczą służącą do wysiewu najważniejszych zbóż, traw czy buraków. Jego konstrukcja umożliwia precyzyjne umieszczenie nasion w glebie i wysoką wydajność podczas prowadzenia wysiewu. W branży rolniczej dużą popularnością cieszy się siewnik Poznaniak, który jest produkowany od lat 60. XX wieku. Po długim okresie przerwy przeszedł zaawansowaną przemianę, dzięki której ponownie znajduje się w czołówce maszyn do rozsiewania. Za sprawą niskiej masy pozwala na wydajną pracę z ciągnikami o mniejszej mocy i może być używany wraz z agregatami o zawieszanej konstrukcji.

Czym wyróżnia się budowa siewnika?

Najważniejszym elementem siewnika Poznaniak jest bezstopniowa skrzynia przekładniowa, która odznacza się solidną, żeliwną obudową. Obecnie pod marką Unia produkowane są trzy rodzaje siewników o różnych szerokościach — są to 2,5-, 2,7- oraz 3-metrowe konstrukcje. Największa z nich jest zdolna pomieścić ponad pół tony materiału siewnego. Warto także zwrócić uwagę na inne rozwiązania, które są stosowane w tych maszynach, tj.:

  • główna regulacja siewu — pozwala na większą dokładność podczas określania, na jakiej głębokości ma zostać umieszczone ziarno,
  • zagarniacz wyposażony w indywidualny docisk — element, dzięki któremu nie trzeba dodatkowo bronować pola po wykonaniu siewu. Umożliwia przysypanie zboża i jego równomierne zagęszczenie na całej powierzchni uprawy,
  • zintegrowane koła do wysiewu oraz docisk redlic — sprawiają, że konstrukcja jest bardziej stabilna podczas pracy i nie materiał siewny jest lepiej rozproszony na polu.

Elementy dodatkowe i duża zdolność do modyfikacji to kolejna przewaga siewnika Poznaniak nad konkurencją. Wszystko to pozwala na sporą indywidualizację sprzętu i dostosowanie do wymagań każdego odbiorcy.

Co jeszcze oferuje siewnik Poznaniak?

Ważną cechą, którą wyróżnia się siewnik Poznaniak, jest specjalny system dozowania – bardzo wytrzymały i świetnie rozprowadzający zboże. Mocne uproszczenie konstrukcji wyszło siewnikowi na dobre – podest został zamocowany wraz z broną zagarniającą, dzięki czemu zaoszczędzono sporo miejsca i zmniejszono wagę urządzenia. Skrzynię nasienną pokryto wiekiem o perforowanej strukturze. Warto zwrócić uwagę na inne elementy siewnika:

  • dwurzędowy rozstaw redlic, który świetnie radzi sobie z resztkami po żniwach i ma wysoką przepustowość,
  • możliwość doboru unikalnych typów redlic — od modeli stopkowych do rozwiązań typu “V”,
  • komputer Pilot Seed oraz sterownik Starter Reed — umożliwiają pełną automatyzację procesu siania oraz kontrolę nad każdym aspektem zabiegów wykonywanych na polu.

Dzięki tym elementom możliwe było zwiększenie wydajności siania i dostosowanie pracy maszyny do zmiennych warunków pogodowych. Siewnik Poznaniak działa dużo dokładniej niż jego poprzednie wersje, ma znacznie wydłużoną żywotność oraz posiada dużą bazę części zamiennych. Można je kupować w sklepach rolniczych online. Przed zakupem warto poznać opinie użytkowników i sprawdzić, jakie są ceny podstawowych części rolniczych.

You May Also Like