Uprawa ziemniaków jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Konieczne są odpowiednie urządzenia i maszyny. Wszystko po to, aby praca była dużo bardziej efektywna. Dlatego najczęściej stosowany jest mechaniczny sposób uprawy, czyli obsypywanie ziemniaków z wykorzystaniem obsypnika. Warto wiedzieć do czego dokładnie służy do urządzenia i dlaczego warto z niego korzystać.
Obsypywanie ziemniaków
Dziś śmiało można powiedzieć, że obsypnik do ziemniaków jest urządzeniem, które znaleźć można w niemal każdym gospodarstwie rolnym. Wynika to z wielu korzyści jakie wiążą się z korzystania z tego urządzenia. Przede wszystkim obsypnik jest urządzeniem uniwersalnym, które pozwala na wykonanie wielu różnych czynności. Dzięki temu praca jest szybka i zdecydowanie bardziej efektywna. Co ciekawe, obsypnik można połączyć z przyczepą. Takie rozwiązanie pozwala na przemieszczanie się. Jak można się domyśleć, obsypnik wykorzystywany jest przede wszystkim do obsypywania ziemniaków. To konieczny etap przy ich uprawie. Obsypywanie spełnia kilka ważnych zadań. Po pierwsze, to nagarnianie ziemi na dolne części łodyg oraz system korzeniowy ziemniaków. Po drugie, to spulchnianie ziemi. Dzięki temu rozwijające się bulwy ziemniaków skutecznie otrzymują potrzebny im tlen. Stosowanie obsypnika to także skuteczny sposób na usuwanie chwastów. To urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę na dużej plantacji. Może być jednak równie dobrze wykorzystywane w małych gospodarstwach. Tym bardziej, że tego typu maszyny rolnicze nie są drogie.
Sposoby obsypywania ziemniaków
Co ważne, aby możliwe było obsypywanie ziemniaków za pomocą obsypnika konieczny jest dodatkowy element. Jest nim tzw. radełko. Dzięki temu prostemu urządzeniu możliwe jest jednoczesne spulchnianie i nagarnianie gleby. Obsypnik pozwala na obsypywanie ziemniaków na różne sposoby. Wszystko zależy od rodzaju korpusu. Niemal każdy internetowy sklep rolniczy oferuje takie urządzenia. Do wyboru są korpusy skrzydełkowe oraz talerzowe. Korpus skrzydełkowy posiada kształt trójkąta z zawiniętymi do góry brzegami (redlica obsypnika). Ta ustawiona musi być w zależności od kąta i głębokości zagłębienia. Głębokość nie może wynosić więcej niż 15 cm. Nieco inaczej wygląda obsypnik talerzowy. Posiada specjalną oś, na której zamocowane są talerze. Ich zadaniem jest rozbijanie grud ziemi, którą następnie nagarniają na łodygi ziemniaków.
Termin obsypywania ziemniaków
Oczywiście ziemniaki muszą być obsypywane w określonym terminie. Wszystko po to, aby ziemniaki trafiły na giełdy towarowe w Polsce w odpowiednim czasie. Najczęściej obsypywanie wykonuje się w trzech etapach. Pierwszy etap realizuje się w momencie, kiedy rośliny osiągną wysokość 17-20 cm. Zwykle to okres przełomu maja i czerwca. Kolejny etap obsypywania przypada na za około tydzień – dwa, czyli w momencie, kiedy łodygi osiągną wysokość 20-25 cm. Wykonanie trzeciego etapu obsypywania zależy od warunków pogodowych. Wykonać powinno się je z pewnością o bardzo obfitym deszczu.