Uprawa grochu siewnego

W sieci można znaleźć bardzo wiele wątpliwych opinii na temat uprawy grochu siewnego. Jednak tak naprawdę nie jest ona ani kosztowna ani trudna. Wiele osób rezygnuje z takiego działania, z uwagi na potencjalny trud ze zbiorem rośliny. Jednak tak naprawdę ta obawa także nie jest niczym uzasadniona. Niektóre odmiany, które oferuje internetowa giełda rolna lub sklep rolniczy, są łatwe w uprawie i charakteryzują się wysokim plonem. 

Dlaczego warto uprawiać groch siewny?

Można wymienić wiele znaczących zalet uprawiania grochu siewnego. Przede wszystkim ma on bardzo pozytywny wpływ na następcze uprawy, dzięki niezwykle krótkiemu okresowi wegetacji. Po jego uprawie pozostają także wartościowe resztki pożniwne, które dostarczają do gleby niezwykle wartościowe makroelementy. Ponadto groch siewny ma bardzo duże zdolności wytwarzania azotu atmosferycznego. Dzięki temu agrotechnika rośliny jest znacznie prostsza i wpływa na powiększenie następczej uprawy. 

Uprawa grochu siewnego to także bardzo ciekawa alternatywa dla kolejnych sezonów. Wszystko z uwagi na duże opady deszczu, które skutecznie utrudniały rolnikom sam wjazd na pole, a także inne praca w gospodarstwie. 

Zalety uprawy grochu siewnego?

Można wymienić wiele argumentów przemawiających za tym, że uprawa grochu siewnego to korzystne rozwiązanie. Przede wszystkim koszt roślin jest niewielki, niski jest także koszt ochrony grochu. Ponadto rząd oferuje wysokie i okazałe dopłaty, a rośliny wegetują stosunkowo krótko. Warto także podkreślić, że:

  • groch siewny to jeden z lepszych i bardziej opłacalnych gatunków roślin strączkowych, z uwagi na agrotechnikę, 
  • dopłaty do hektara upraw wynoszą kilkaset złotych, 
  • nieustannie wzrastają też wysokości dopłat do materiału siewnego,
  • dzięki uprawie grochu siewnego, poprawia się także jakość plonowania roślin następczych, 
  • jak wspomniano wcześniej, okres wegetacji grochu jest o wiele krótszy,
  • groch siewny to także bardzo doceniana roślina fitosanitarna, która znacznie ogranicza rozwijanie się chorób grzybicznych. 

Ponadto niezwykle istotny jest bardzo korzystny wpływ grochu siewnego na stan gleby. Poprawa plonowania jest widoczna nawet w dwóch kolejnych następczych uprawach. 

groch

Uprawa grochu siewnego 

Bardzo ważne jest także to, że w procesie uprawy grochu nie trzeba inwestować w żadne specjalne sprzęty, które są potrzebne np. w przypadku buraka lub kukurydzy. Sama uprawa roślin także nie należy do trudnych i wymagających. Siew można przeprowadzić za pomocą specjalnych siewników, natomiast przy zbiorach może się przydać kombajn. 

Ochrona roślin w trakcie uprawy zazwyczaj ogranicza się jedynie do 3 lub 4 chemicznych zabiegów w trakcie całego okresu uprawy. Rośliny należy nawozić potasem i fosforem, jesienią lub wiosną, zależnie od wybranej technologii produkcji. Warto wybrać groch siewny stojący. Charakteryzuje się on niezwykle niską podatnością na wyleganie, a także łatwością w zbiorze i wysokimi plonami.

You May Also Like