Rolnicy muszą mieć na uwadze, że stres może wpływać negatywnie nie tylko na zdrowie i samopoczucie znajdujących się na gospodarstwie zwierząt, ale i również na znajdujące się na jego obszarze rośliny. Jakiego typu stresu doznają rośliny i w jaki sposób można temu zapobiegać?
Prawidłowe nawożenie, dobór odpowiedniego stanowiska i ochrona przed szkodnikami mogą nie wystarczyć do prawidłowego rozwoju roślin. Na uwadze trzeba mieć także stres, który ma na rośliny równie niszczycielski wpływ co na zwierzęta czy ludzi. U roślin wyróżnia się dwa rodzaje stresów: fizyczne (znane także jako stresy abiotyczny) i biotyczne. Przyjrzymy się im bliżej i zobaczmy, czy zakupy w rolniczym sklepie internetowym mogą pomóc im zapobiegać.
Upał, mróz, susza – i nie tylko
Stres abiotyczny pojawia się u roślin w wyniku negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych. Może to być przykładowo susza, wskutek której rośliny mają trudności z uzyskaniem dostępu do wody, albo nadwyżka wody wynikająca z nadmiernego nawadniania przez maszyny rolnicze, która również zaburza prawidłowy rozwój roślin. Stresy abiotyczne wywoływane są także przez ekstremalne temperatury, takie jak mróz czy nadmierny upał mogący doprowadzić do uszkodzenia najbardziej wrażliwych organów roślin. Stres spowodowany temperaturą może negatywnie wpływać na procesy fotosyntezy: optymalna temperatura to dla większości hodowanych w Polsce roślin to 25 stopni Celsjusza i już po przekroczeniu jej o 10 stopni pojawiają się zaburzenia tego istotnego procesu. Źródłem stresów zewnętrznych mogą być także promienie słoneczne, czy raczej ich nadmiar bądź niedobór.
Ataki patogenów
Za główne źródło stresów biotycznych (albo inaczej – biologicznych) uznaje się przede wszystkim ataki wszelkiego rodzaju patogenów. Na tego typu stres narażone są przede wszystkim rośliny w nieodpowiednim stopniu chronione przed atakami szkodników przez środki rozpylane przez przystosowane do tego maszyny rolnicze. Wynika to z faktu, iż uszkodzenia powstałe w wyniku ataków szkodników są swoistą otwartą furtką, przez którą mogą dostać się patogeny grzybowe. Jeżeli „inwazja” patogenów zakończy się powodzeniem, zaczynają najpierw obumierać organy roślin, a następnie – całe rośliny. To z kolei prowadzi do zmniejszenia współczynnika plonowania wszystkich zainfekowanych roślin.
Jak chronić rośliny?
W jaki sposób można wzmacniać ochronę roślin przed stresem? Pomijając tak oczywiste kwestie, jak odpowiednio częste nawadnianie roślin, warto również zadbać o ich spryskiwanie preparatem krzemowym. Niejeden internetowy sklep rolniczy oferuje takie preparaty, a stosowanie ich przynosi różne korzyści. Krzem, między innymi, wspomaga powstawanie w ścianach komórkowych mechanicznych barier. Bariery te zaś chronią nie tylko przed czynnikami biotycznymi takimi jak patogeny, ale również zewnętrznymi takimi jak np. zbyt niska temperatura. Warto mieć też na uwadze stymulatory z zawartością tytanu, które pomagają roślinom „poradzić sobie” z problemem związanym ze spadającą ilością pszczół i innych owadów zapylających. Przed stresem spowodowanym niedoborem wody pomóc chronić mogą zaś aktywatory wzmacniające system korzenny, który lepiej poradzi sobie z gromadzeniem wody podczas suszy.
Stres u roślin przybiera postać zewnętrzną bądź biotyczną, i ma równie negatywny wpływ co stres typowy dla ludzi. Warto dlatego zadbać o tą kwestię i za pomocą maszyny rolniczej rozpylić odpowiednie aktywatory czy preparaty.