Rośliny ozime – czym są i kiedy je siać?

Rośliny ozime należą do roślin jednorocznych, które do przejścia w cykl rozwojowy wymagają niskich temperatur. Właśnie dlatego wysiewa się je w okresie jesiennym, a zimą wegetują. Rośliny pokryte śniegiem, są w pełni bezpieczne, jednak bez niego młode rośliny mogą ulec uszkodzeniu przez przemarznięcie. W przypadku wysiania wiosną nie wytwarzają pąków kwiatów ani nie dają owoców. Rośliny ozime owoce dają w maju oraz sierpniu, w niektórych przypadkach w grudniu. Pewne rośliny dwuletnie uprawia się na nasiona, jako rośliny ozime, np. buraki wysiewane w jesienie i zbierane w następnym sezonie jesiennym. Wysokie temperatury w okresie zimowym mogą doprowadzić do wczesnego wzrostu roślin ozimych. Giełdy towarowe w Polsce posiadają bogatą ofertę wielu zbóż. Dobrym rozwiązaniem w celu zakupu nasion jest także internetowa giełda rolnicza, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy na co dzień zbyt dużą ilością wolnego czasu. Wówczas internetowy sklep rolniczy umożliwi nam szybki zakup i dostawę zamówionych nasion. Godna polecenia jest także internetowa giełda owoców, gdzie znajdziemy owoce od lokalnych producentów.

 

Do roślin ozimych zaliczamy:

 • Jęczmień – odmiana ozima
 • Pszenica – odmiana ozima
 • Pszenżyto – odmiana ozima
 • Rzepak – odmiana ozima
 • Rzepik – odmiana ozima
 • Żyto – odmiana ozima
 • Wyka ozima

Kiedy siejemy zboża ozime?

Nie można jednoznacznie określić najlepszego czasu na wysiew roślin ozimych. Wszystko przez to, że w różnych rejonach naszego kraju, inaczej wygląda kalendarium siewne. Wszystko również zależy od wybranego zboża, jakie planujemy zasiać. Jeśli roślina zostanie zasiana w glebę nieogrzaną, może mieć ona problem z późniejszym wzrostem. Maszyny rolnicze nie warto wykorzystywać do siania zbóż przed terminem, nie należy też spóźniać się z tą czynnością, jeśli nie chcemy mieć później problemów ze wzrostem zbóż. Przed wysiewem warto zakupić dobrej jakości nasiona oraz zadbać o maszyny rolnicze, a w tym pomoże nam giełda towarowa w Polsce. Nie trzeba bardzo restrykcyjnie trzymać się ustalonych terminów, warto bowiem wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak warunki atmosferyczne.

 • Jęczmień – Wysiewa się go we wrześniu, pomiędzy 10 a 20 września, w zależności od danego regionu kraju, Wyjątkiem są rejony południowo-wschodnie, gdzie wysiew jęczmienia odbywa się między 15 a 25 września. Odmiana jęczmienia hybrydowego natomiast wysiewana jest pomiędzy 16 a 25 września. Każda internetowa giełda rolna towarowa posiada do sprzedania nasiona tego popularnego zboża.

 

 • Pszenica – W północno-wschodniej części kraju pszenice wysiewa się pomiędzy 15 a 25 września. W regionach południowo-wschodnich wysiew rozpoczyna się od 20 do 30 września. Natomiast w północno-zachodniej części kraju wysiew odbywa się dopiero między 20 września a 5 października.
 • Pszenżyto – Przeważnie w naszym kraju pszenżyto wysiewa się pomiędzy drugą oraz trzecią dekadą września. Na zachodzie termin ten czasem przesuwany jest na pierwszą dekadę października.

 

 • Żyto – w naszym kraju wysiewa się od drugiej połowy września. W pierwszej dekadzie października żyto wysiewane jest tylko na zachodzie kraju.

 

 • Rzepak – Roślinę tę wysiewa się pomiędzy 10 a 31 sierpnia.

 

 • Rzepik – Wysiew rzepiku przypada na pierwszą i drugą dekadę września.

 

 • Wyka ozima – Najlepszym terminem na wysiew wyki jest pierwsza dekada września.

 


Internetowa giełda rolna oferuje wszystkie wymienione rośliny, w korzystnych cenach. Producenci rolni powinny także wybrać zaufany internetowy sklep rolniczy, który pomoże im przygotować maszyny rolnicze do intensywnej pracy. Najważniejsze jest, by zadbać o wysokiej jakości części rolnicze, co pomoże zapobiec ewentualnym usterkom w trakcie sezonu.

You May Also Like