Rośliny jare – czym są i kiedy je siać?

Rośliny jare uzyskują całkowitą zdolność do rozwoju już w czasie jednego okresu wegetacji, tym różnią się od roślin ozimych. Nie muszą przechodzić długiego procesu jarowizacji, dzięki czemu nasiona nie są narażone na uszkodzenia przez zmiany temperatur albo brak pokrywy śnieżnej. Po zasianiu nasion w okresie wiosennym, pierwszych zbiorów możemy spodziewać się w tym samym okresie wegetacyjnym. Internetowa giełda rolno towarowa jest dobrym miejscem na zakup wysokiej jakości nasion. Giełdy towarowe w Polsce co roku odwiedzane są przez tysiące rolników z całego kraju. Internetowa giełda rolna oferuje nie tylko nasiona i rośliny, ale także maszyny rolnicze.

Wśród roślin jarych wymieniamy między innymi:

  • owies zwyczajny
  • jęczmień wielorzędowy
  • proso
  • kukurydzę
  • grykę

Zalecane terminy siewów roślin jarych:

 

  • Owies zwyczajny –  jest rośliną, którą w pierwszej kolejności możemy wysiać. Dzięki temu owies będzie w stanie dobrze wykorzystać wilgoć z opadów atmosferycznych oraz preparaty nawożące. Zasiany wcześnie doskonale się krzewi, niskie temperatury w nocy stymulują jego rozwój oraz plonowanie. Wczesny termin siewu oprócz tego ma za zadanie zmniejszyć porażenie roślin przez ploniarki zbożówki oraz rdzę. Termin siewu określany jest przez wrażliwość gatunkową roślin na temperaturę gleby, jaka jest w danym momencie oraz niskie temperatury powietrza w czasie wschodów. Terminu siewu nie da się określić od razu dla całego kraju, gdyż zależy on od regionu Polski. Wypada na okres pomiędzy 15 marca a 10 kwietnia. Rejony Polski południowo-zachodnie oraz zachodnie powinny dokonywać siewu w okresie 15-25 marca, 20-30 marca regiony centralne oraz południowe, Polska wschodnia i północna 25 marca-5 kwietnia, natomiast dla regionów północno-wschodnich najlepszym terminem jest 1-10 kwietnia. Nasiona owsa zakupimy między innymi w takim miejscu jak internetowa giełda rolnicza.

 

  • Jęczmień wielorzędowy – Ilość wysiewu danych rodzajów jęczmienia w kg/ha zależy przede wszystkim od gleby, odmiany oraz terminu siewu. Wynosi od 120 do 180 kg/ha. Zalecany termin siewu wypada na 5-15 kwietnia.

 

  • Proso – Przy siewie prosa należy pamiętać o tym, iż ziarno siewne powinno odznaczać się odpowiednią zdolnością kiełkowania od 90 do 95 procent. Termin siewu prosa przypada na 20-25 maja, w regionach południowo- zachodnich można termin opóźnić o 5 dni. To od terminu siewu prosa zależy jego plonowanie. Roślina odznacza się ciepłolubnością, bez problemu wytrzyma okresy suszy.

 

  • Kukurydza – Termin wysiewu kukurydzy zależy od warunków termicznych oraz od odmiany tejże rośliny. Przy wyborze terminu siewu należy wziąć pod uwagę temperaturę gleby, nie powietrza. Nasiona najlepiej wysiewać wcześnie, gleba na głębokości siewu powinna mieć temperaturę około 8 stopni.

 

  • Gryka – Optymalnym terminem wysiewu gryki jest I oraz II dekada maja. Późny wysiew może spowodować znaczne obniżenie plonu ziarna. Siew może być przeprowadzony w szeroką rozstawę rzędów (40 cm). Dzięki temu nasiona będą miały idealne warunki, co sprzyjać będzie plonowaniu roślin. Taki rozstaw rzędów wymaga odpowiedniej pielęgnacji międzyrzędowej. Grykę zakupimy miedzy innymi na internetowej giełdzie rolniczej, gdzie możliwe jest także kupno maszyn rolniczych.

 

Wszystkie rośliny znaleźć można za pośrednictwem sprawdzonej, internetowej giełdy rolniczej.

You May Also Like