Siewnik Poznaniak należy do najbardziej znanych urządzeń w swojej klasie. Wynika to nie tylko z bardzo długiego okresu produkcji, ale również regularnie wprowadzanych modyfikacji i udoskonaleń technicznych, dzięki którym ten solidny sprzęt wciąż utrzymuje się w czołówce siewników mechanicznych. Co sprawia, że produkowany od ponad sześćdziesięciu lat Poznaniak nadal jest rozwiązaniem chętnie wybieranym przez rolników?
Główne cechy siewników Poznaniak
Siewniki Poznaniak zyskały sobie popularność dzięki kilku istotnym zaletom. Po pierwsze, stanowią rozwiązanie uniwersalne pod względem rozmiarów, gdyż produkowane były w trzech szerokościach roboczych: 2,5 m, 2,7 m i 3 m, a pojemność skrzyń wynosi odpowiednio: 370 dm³, 420 dm³ i 500 dm³. Po skompletowaniu z pasującym agregatem uprawowym (CERES, również produkowany przez Unię), rolnik uzyskuje zestaw uprawowo-nasienny o wybranej szerokości.
Po drugie, siewniki te są stosunkowo lekkie (największy to zaledwie nieco ponad 600 kg), co pozwala na ich stosowanie nawet z mniejszymi ciągnikami o niedużej mocy. Możliwy jest również wybór spośród różnych typów redlic. Modułowa budowa urządzenia oraz możliwość indywidualnego doposażenia siewnika zapewnia dopasowanie urządzenia do potrzeb klienta.
Nowoczesne redlice V-TECH
Poznaniak to coraz bardziej rozbudowana rodzina wielu modeli siewników mechanicznych. Pod wieloma względami zostały unowocześnione i przeszły wiele zmian technologicznych. Do stosunkowo niedawno wprowadzonych ulepszeń należą redlice dwutalerzowe V-TECH, stanowiące alternatywę dla stosowanych tradycyjnie redlic stopkowych.
Do najważniejszych cech redlic V-TECH należą:
- możliwość dodatkowego doposażenia w kółko kopiująco-dogniatające, które gwarantuje siew ziarna na jednakowej głębokości, przez co zboże wschodzi bardziej równomiernie;
- maksymalny docisk 25 kg;
- docisk redlicy regulowany centralnie lub indywidualnie;
- nowoczesne ułożyskowanie, umożliwiające pracę w trudnych warunkach polowych.
Dodatkowo wszystkie siewniki Poznaniak posiadają skrajne redlice talerzowe. Dzięki temu zapewniona jest prawidłowa głębokość siewu również za kołami jezdnymi.
Nowoczesne sterowniki w Poznaniakach
Siewnik Poznaniak wyposażony został w jeden z dwóch rodzajów modułu sterującego – sterownik Starter Seed lub bardziej rozbudowany komputer Pilot Seed. Oba sterowniki wyróżniają się nowoczesnym wyglądem i przyjazną, intuicyjną obsługą. Ich montaż w kabinie jest stosunkowo prosty. Do podstawowych funkcji sterowników należą m.in. zliczanie przejazdów oraz kontrola (zamykanie i otwieranie) ścieżek technologicznych dla przejazdów rozsiewacza lub opryskiwacza.
Nowo dodane funkcje komputera to:
- zliczanie hektarów w systemie dziennym lub sumarycznie,
- monitowanie o niskim poziomie nasion,
- informacje na temat czasu i wydajności pracy, a także prędkości jazdy.
Funkcjonalnością, która zdecydowanie ułatwia eksploatację maszyny, jest monitowanie o wykrytych błędach i usterkach czujników. Poza tym użytkownik ma możliwość zapisania danych dotyczących siewu na 10 różnych polach.
Regularnie wprowadzane udoskonalenia, zarówno w kwestii budowy, jak i funkcjonalności urządzenia sprawiają, że siewnik Poznaniak może konkurować nawet z maszynami z wyższych półek cenowych.