Opłacalne zbiory – jaki kombajn do ziemniaków wybrać?

Podstawowym kryterium wyboru każdej maszyny rolniczej jest opłacalność. W poniższym tekście dowiesz się, jaki kombajn do ziemniaków będzie najodpowiedniejszy dla Twojego gospodarstwa. Nie przeinwestuj, upewnij się, że model będzie adekwatny do wielkości potencjalnych zbiorów.

Wyróżniamy następujące maszyny rolnicze, które wykorzystywane są do zbierania ziemniaków:

  •         kopaczki ciągnikowe jednorzędowe dla małych, rodzinnych gospodarstw;
  •         proste i tanie kombajny ciągnikowe wymagające obsługi dwóch, trzech osób;
  •         dwurzędowe bezzałogowe kopaczki ładujące dla dużych plantacji;
  •         samojezdne dwu- lub czterorzędowe kombajny dla największych gospodarstw;

 

W przypadku dwóch pierwszych maszyn rolniczych decydujące znaczenie ma ich cena. Mając niewielki areał do obrobienia, automatycznie zasadniczo zmniejsza się ryzyko awarii poszczególnych części rolniczych, a także kwota jaką jesteśmy skłonni w nie zainwestować. Decydując się jednak na maszynę używaną, których wiele znajdziemy na internetowych aukcjach, upewnij się, że części zamienne będą łatwo dostępne. Internetowy sklep rolniczy zazwyczaj posiada w ofercie od ręki elementy zamienne do popularnych maszyn rolniczych. Zdecydowanie łatwej znajdziesz tam części do Ursus, która jest rozpowszechnioną marką. Maszyny rolnicze eksploatowane intensywnie są narażone na awarie. a części rolnicze podobnie jak części do ciągników zwyczajnie się zużywają. Nie wszystkie w takim tempie jak kosiarka rotacyjna, a konkretnie ich ostrza. Pozostając przy analogii kosiarek – niewielka kosiarka bębnowa nie będzie się nadawać do skoszenia ogromnej łąki. Kosiarka rotacyjna jest do tego o wiele lepiej przystosowana. Podobną analogię można zastosować w przypadku kombajnu do ziemniaków.

Rozważając zakup kombajnu lub kopaczki do ziemniaków dla mniejszego gospodarstwa, koniecznie zainwestuj w śrutownik bijakowy, służący do utylizacji zmielonych resztek. Duże maszyny rolnicze, takie jak kombajny samobieżne są zwykle wyposażone w urządzenia posiadające funkcje takie jak oczyszczanie pola przed zbiorem.

 

 

Kombajn do ziemniaków dla największych gospodarstw

Decydując się na zakup tak zaawansowanej technologicznie maszyny rolniczej prawdopodobnie masz spore gospodarstwo. Samojezdne kombajny do ziemniaków zapewniają warunki pracy nierzadko tak komfortowe jak samochody bardzo wysokiej klasy. To bardzo ważne, ponieważ  w kombajnie będziesz spędzał po kilka godzin dziennie.

Wybierając model najlepszej dla Ciebie maszyny rolniczej weź koniecznie pod uwagę wielkość zbiornika. Nie będziesz musiał przerywać pracy wyładunkiem powstałego w procesie pracy maszyny produktu. Kombajn, w zależności warunków obiektywnych takich jak np. zakamienie pola, czy warunki atmosferyczne pracują z prędkością od 4-7km/h. Poszczególne maszyny różnią się od siebie pod tym względem, warto zwrócić na to uwagę przy wyborze kombajnu do ziemniaków dla Twojego gospodarstwa. Niektóre maszyny rolnicze wyposażone są w systemy odkamieniające pole oraz oczyszczające ziemniaki z resztek zielonych i porostów.

Coraz popularniejszy jest w Polce sposób zbierania ziemniaków zwany systemem dwufazowym. W skrócie wygląda to tak, iż rano bulwy wykopuje się spod ziemi, pozwala im obeschnąć przez 3-4h a następnie zbiera. Metoda ta zyskała akceptację Unii Europejskiej i pozwala znacznie zaoszczędzić nakłady robocizny (do 15-20 roboczogodzin na zbiorze). Warto koniecznie sprawdzić, która z maszyn rolniczych, na których zakup się decydujemy jest do takiego zbioru przystosowana. Dzięki temu zoptymalizujesz koszty i poprawisz rentowność upraw.

You May Also Like