Nowe odmiany roślin bobowatych w Krajowym Rejestrze 2020

groch

Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon dla rolnictwa. Właściciele gospodarstw rolnych powoli rozpoczynają przygotowania do wiosny. Do ich najważniejszych obowiązków należy m.in. konserwacja i kontrola techniczna pojazdów i maszyn rolniczych, a także zakupienie sadzonek i nasion, które będą sukcesywnie wysiewana w porze wiosennej. W tym celu warto udać się na giełdę towarową w Polsce lub odwiedzić internetowy sklep rolniczy. Dostępne są tam nowości w bardzo atrakcyjnych cenach, a także można znaleźć informacje na temat nowych odmian roślin bobowatych, które znalazły się w Krajowym Rejestrze 2020. 

Co to są rośliny bobowate?

Na całym świecie uprawia się nawet kilkaset najróżniejszych gatunków roślin strączkowych, czyli bobowatych. Są one bardzo cenne w rolnictwie. Wszystko dlatego, że współżyją z bakteriami brodawkowymi, co pozwala na wiązanie wolnego azotu, który znajduje się w związkach organicznych w glebie. 

W Polsce do najbardziej popularnych roślin z rodziny bobowatych, które są uprawiane w gospodarstwach rolnych można zaliczyć: fasolę, ciecierzycę, groch, groszek, kłęk, komonice, łubin, przelot, soczewice, soje, targanek i wiele innych. 

Jak wspomniano wcześniej, bobowate mają duże znaczenie w gospodarstwie. Mogę one służyć jako rośliny pastewne, a także jako cenne źródło białka dla człowieka. Ponadto niektóre gatunki, są wykorzystywane jako naturalne nawozy, a także są przeznaczane na produkcję oleju, czy sadzone jako rośliny ozdobne. Mało kto wie, że kilka gatunków roślin bobowatych ma także niezwykłe właściwości lecznicze, doceniane przede wszystkim przez medycynę ludową. 

Bobowate- nowe odmiany w 2020 roku

W 2020 roku do Krajowego Rejestru zostało dopisane kilkanaście nowych odmian roślin bobowatych. Wśród nich znajduje się piętnaście roślin pastewnych, osiem roślin bobowatych, cztery odmiany soi oraz trzy odmiany roślin bobowatych drobnonasiennych. 

Warto znać nowe odmiany, aby dokonać odpowiednich zakupów w sklepach rolniczych i w internetowych giełdach rolnych. Do nowych odmian należą:

  • Domino – bobik, 
  • Achille, Grot, Kazek, Prosper – groch siewny. 
  • Furman, Twist – łubin wąskolistny, 
  • Salut – łubin żółty, 
  • ES Governor, Marzena, Orpheus, Trumpf – soja, 
  • Chapka, Salsa – licerna siewna, 
  • Limory – lucerna mieszańcowa. 

Nowe rośliny mają duży wpływ na rozwój rolnictwa. Powinny one zainteresować przede wszystkim osoby, które w swoich gospodarstwach hodują rośliny bobowate. Poszerzenie swojej oferty może bardzo korzystnie wpłynąć na sytuację finansową gospodarstwa. 

Rośliny bobowate zajmują bardzo wysokie miejsce w spisie roślin, które są uprawiane na polskich gospodarstwach. W 2005 roku zajmowały one ponad 118 tysięcy hektarów. Na pasze przeznaczało się 85 tysięcy hektarów. W następnych latach zanotowano prawdziwy wzrost. Rekordowy był rok 2012. Następnie nastąpił drobny spadek, jednak nadal sytuacja utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Dzięki wprowadzeniu nowych gatunków można mieć pewność, że w najbliższych latach sytuacja nie ulegnie zmianie.

You May Also Like