Lato w polu, czyli jakie prace rolnik wykonuje o tej porze roku

Każda pora roku jest ważnym okresem w kalendarzu rolnika. I choć intensywność prac różni się w zależności od upływającego roku, to z pewnością każdy okres w tym cyklu ma istotne znaczenie na powodzenie w specyficznym biznesie, jakim niewątpliwie jest branża rolnicza.

Choć pogoda często płata figle i upalne dni bywają częstym gościem nawet w kwietniu, to lato należy rozpatrywać jako czas od końca czerwca, po lipiec, sierpień, aż do końca września. Najcieplejsza pora roku jest najbardziej intensywnym czasem dla większości osób utrzymujących się z płodów rolnych. Zakres prac, z jakimi w tym czasie mierzą się rolnicy, jest naprawdę bardzo szeroki.

Lato – intensywność prac

 

Z pewnością pierwszym skojarzeniem z najcieplejszą porą roku są żniwa. Jest to trafne skojarzenie, bo począwszy od lipca, aż po sierpień odbywają się żniwa zbóż takich chociażby jak pszenica, żyto, rzepak czy owies. To wtedy na polach dostrzegamy szczególnie obecność kombajnów. Nie zapominajmy jednak, że okres cięcia przypada również na późniejsze miesiące, biorąc pod uwagę na przykład uprawy kukurydzy. Każdy właściciel sprzętu w postaci kombajnów zbożowych lub pras do siana czy słomy wie, że jest to również czas usuwania usterek, ponieważ intensywne prace sprzyjają awariom. Nierzadko jest to powód do frustracji, ponieważ ze względu na duże zapotrzebowanie części do maszyn rolniczych sklepy stacjonarne nie są w stanie stanąć na wysokości zadania. Wielu rolników sięga wówczas po asortyment rolniczych sklepów internetowych, które oferują często dużo szerszy wachlarz produktów, zapewniając również krótszy czas realizacji zamówienia.

 

Pamiętać należy, że swojego rodzaju żniwa przeżywają również giełdy towarowe. Lato to czas zbiorów większości gatunków owoców i warzyw.  Każdy rolnik walczy nie tylko z czasem, aby zebrać płody rolne odpowiedniej jakości, ale również z zapewnieniem odpowiedniej ceny dla swoich produktów. Często właściciele skupów, korzystając z dużej ilości warzyw i owoców w tym czasie w danym regionie, oferują niskie ceny, które niestety wahają się na granicy opłacalności produkcji. Dlatego też wielu rolników korzysta z możliwości sprzedaży na giełdach internetowych, szukając tym samym odbiorców, którzy są w stanie zapłacić więcej niż lokalny skup.

 

 

Po zbiorach następuje czas uporządkowania pól, który odbywa się poprzez proces talerzowania lub podorywek. Każdy rolnik po tych pracach boryka się z problemem wymiany części maszyn rolniczych, które uległy naturalnemu zużyciu biorąc pod uwagę intensywność prac. Nierzadko chęć wymiany lemiesza lub odkładnicy w pługu wiązać się może z odwiedzeniem kilku stacjonarnych sklepów nim znajdziemy asortyment pasujący do konkretnego modelu naszego sprzętu. Warto zapoznać się tym samym z towarem dostępnym w rolniczych sklepach internetowych, których oferta jest zdecydowanie szersza, a przede wszystkim – przedstawiona w znacznie bardziej przystępny sposób, z podziałem na konkretne modele sprzętu rolniczego.

Sukces pracy w branży rolniczej

Powodzenie wszelkich prac rolniczych zależy nie tylko od naszego zaangażowania, ale przede wszystkim od sprzętu rolniczego, którym dysponujemy. Warto również pamiętać, że usprawnienia naszej pracy możemy dokonać również poprzez wybór odpowiedniego miejsca, gdzie kupujemy części do ciągników i maszyn rolniczych i gdzie dokonujemy sprzedaży wytworzonych przez nas produktów.

You May Also Like