Praca na polu trwa cały rok, a wiosna i jesień to okresy najbardziej pracowite. Jesienią trzeba przygotować ziemię na następny sezon. To właśnie od jakości wysiewu i poziomu przygotowania podłoża zależne są przyszłe plony. To nie wszystko! Jesień to także czas naprawy maszyn rolniczych. Jakie jeszcze prace wykonujemy jesienią?
Wysiew zbóż ozimych – wrzesień i październik
Po zakończeniu żniw, następuje wysiew zbóż ozimych, ich ochrona i odchwaszczanie. Wrzesień to najlepszy czas na wysiew zbóż ozimych. W związku z najnowszymi zmianami w przepisach, międzyplon ścierniskowy może zostać zlikwidowany dopiero po 8 tygodniach. Termin został przesunięty z 1 października na 15 października. Dlatego w przypadku wysiania międzyplonu z opóźnieniem, należy liczyć się również z przesunięciem okresu wysiewu zbóż ozimych. Tymczasem jęczmień najlepiej jest wysiać w granicach 10 – 20 września lub 15 – 25 września na obszarach południowych. Z kolei wysiew pszenicy ozimej następuje około 5 – 10 dni później. Pszenżyto wysiewamy najpóźniej do 10 października. Opóźnienia w dotrzymaniu terminów mogą skutkować dużymi stratami. Rośliny warto również zabezpieczyć – zwłaszcza przed chwastami. Groźna może być na przykład miotła zbożowa. Oprócz wysiewu, wykonuje się również orki oraz prace związane z nawożeniem i użyźnianiem.
Pozostałe prace rolnicze wykonywane jesienią
W zależności od rodzaju upraw, jesienią zbieramy także warzywa korzeniowe. W przypadku buraków cukrowych, często trzeba dotrzymać terminów ustalanych bezpośrednio z klientem. Wszystkie plony można wykorzystać. Rośliny strączkowe przeznaczane są na paszę dla zwierząt – trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Te warzywa mogą stanowić najwyżej 10 % paszy. Jesienią zbierana jest także kukurydza, która kolejno jest przetwarzana. Większość plonów ekologicznych należy poddać obróbce lub ukisić. Zebrane warzywa czy owoce można również sprzedać! Giełdy towarowe w Polsce są bardzo popularne. Na uwagę zasługuje także internetowa giełda rolna, która umożliwia dokonanie transakcji bez straty czasu.
Konserwacja i naprawa maszyn rolniczych
Jesienią warto dokonać naprawy maszyn rolniczych. To dobry czas na zakup części i sprzętu. Obecnie możliwy jest zakup również przez Internet, bez wychodzenia z domu. To znaczne ułatwienie w okresie jesiennym, który i tak jest przepełniony obowiązkami. Dobry sklep rolniczy oferuje między innymi części do ciągników, części do kombajnów i części do pługów. Opcja zdalnego zakupu części rolniczych to oszczędność czasu, a niejednokrotnie również pieniędzy. Nowoczesne maszyny rolnicze wymagają profesjonalnego traktowania. Dlatego coraz rzadziej opłacalny jest zakup części używanych lub naprawa na własną rękę. Warto więc korzystać z oferty sprawdzonego sklepu rolniczego i zainwestować w jakościowe części do maszyn rolniczych.
Odpowiednie przygotowanie maszyn jesienią to zabezpieczenie na przyszły sezon. Powodzenie w kolejnym roku jest więc w dużej mierze zależne od jakości i terminu wysiewu, przygotowania podłoża oraz konserwacji i naprawy maszyn. Dlatego naprawdę warto zwrócić szczególną uwagę na wszystkie prace wykonywane jesienią.