Czy rolnictwo ekologiczne się opłaca?

Ekologia staje się coraz popularniejsza. W tym także ekologiczne produkty. Społeczeństwo coraz bardziej jest świadome tego, jakie produkty spożywa. Wszystko to przekłada się na coraz większy rozwój gospodarstw rolnych specjalizujących się w produkcji ekologicznej żywności. I wszystko wskazuje na to, że taki trend nadal będzie się utrzymywał. Dziś dla konsumenta najważniejszy jest jak najkrótszy skład produktu na etykiecie i bez żadnych sztucznych dodatków.

Czym jest rolnictwo ekologiczne?

Na początku trzeba jednak jasno wyjaśnić sobie czym tak naprawdę jest ekologiczne rolnictwo. Mówiąc ogólnie prowadzenie ekologicznego rolnictwa polega na produkcji produktów żywnościowych bez wykorzystywania jakichkolwiek środków chemicznych. Wszelkie do tej pory preparaty chemiczne zastępowane są preparatami naturalnymi, czyli takimi, które w żaden sposób nie zostały przetworzone. Produkty takie są już jednak powszechnie dostępne. Oferuje je choćby nie jeden internetowy sklep rolniczy. Istotne jest również to, iż zmianie uległo stosowanie urządzeń i maszyn rolniczych. Ich wykorzystywanie nie może w jakikolwiek sposób ingerować w strukturę gleby.

Sytuacja rolnictwa ekologicznego w Polsce

Z jednej strony gospodarstwa ekologiczne stanowią w Polsce mniejszość. Trzeba jednak zauważyć, że wraz z upływem czasu ich ilość systematycznie rośnie. Rolnicy decydują się na inwestycje w uprawy ekologiczne. Co więcej, ilość takich gospodarstw w Polsce na tle Unii Europejskiej wypada bardzo przyzwoicie. Polska znajduje się w czołówce krajów, w których funkcjonują gospodarstwa ekologiczne. Rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce wynika przede wszystkim z obecnych tu warunków. Polska może jeszcze cieszyć się zdrowym powietrzem oraz dobrej jakości glebami, które pozwalają na zróżnicowane uprawy.

Czy to się opłaca?

Czy rolnictwo ekologiczne się opłaca? Przede wszystkim wiedzieć należy, iż rolnictwo ekologiczne to długoterminowa inwestycja. Na duże zyski często nie można liczyć już na samym początku. Dodatkowo spełnić trzeba wiele rygorystycznych wymogów oraz norm. Mimo to, jasno można powiedzieć, że rolnictwo ekologiczne jest opłacalne. Z biegiem czasu takie gospodarstwa zaczynają przynosić oczekiwane zyski. Dodatkowo pod uwagę wziąć należy potrzeby i oczekiwania konsumentów. Ci coraz częściej sięgają po produkty ekologiczne. Stąd choćby coraz większą popularnością cieszą się giełdy towarowe w Polsce. Wszystko zatem wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości dla wielu rolników inwestycja w gospodarstwo ekologiczne stanie się koniecznością.

rolnictwo

Przyszłość gospodarstw ekologicznych

Jak już wspomniano, przed rolnictwem ekologicznym widać świetlaną przyszłość. Wskazują na to wszystkie zauważalne dziś trendy. W przeciągu dekady prowadzenie gospodarstwa może stać się niezwykle dochodowym biznesem. To oczywiście będzie prowadziło do wzrostu konkurencji. Dlatego każdy rolnik w sposób szczególny dbać będzie musiał o spełnianie wszystkich norm i o zachowanie najwyższej jakości. Obok samego gospodarstwa dobrym pomysłem może być także własny sklep rolniczy. To z pewnością ułatwi sprzedaż i dystrybucję produktów.

You May Also Like