Zimowe obowiązki producenta rolnego

Kto z nas nie widział ciągników i kombajnów pracujących na polach w wakacyjne dni? Praca na roli nie odbywa się jednak tylko latem. Praca rolnika praktycznie się nie kończy. Wyjątek mogą stanowić święta, ale nawet wtedy trzeba przecież nakarmić zwierzęta hodowlane. A co z zimą? Sezon zimowy nie jest, jakby mogło się wydawać, czasem zastoju prac w gospodarstwie rolnym. Oczywiście w zimie pracy jest o wiele mniej, niż w sezonie letnim, jednak rolnik tak naprawdę pracuje cały rok. Więc co kryje się za zimowymi pracami na gospodarstwie?

  • Maszyny

Dzisiejszy, nowoczesny rolnik miałby trudności w zarządzaniu gospodarstwem bez używania maszyn. Głównie wynika to z tego, że dzięki maszynom usprawnia się praca na gospodarstwie. Tym samym rolnik jest mniej obciążony pracą. Drugim powodem są powiększające się gospodarstwa. Wyczynem byłoby orać pole o powierzchni 50 ha, mając do dyspozycji tylko konia lub woły. Mało realne, prawda? Więc maszyny rolnicze to podstawa współczesnego rolnika.

Więc po całym sezonie (marzec – listopad) maszyny w końcu mają zasłużony odpoczynek. Praca w upale kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie wywiera na rolnicze maszyny duży wpływ. Dlatego zimowym obowiązkiem rolników jest ich konserwacja, by zapobiec wiosennym niespodziankom i na czas rozpocząć prace rolne. Maszyny nie powinny stać na podwórku zimową porą – narażone są wtedy na korozję. Warto więc wstawić je do stodoły lub wiaty. Jeśli nie ma takiej możliwości, można je przykryć plandeką. Ważne jest, aby maszyny nie były bezpośrednio wystawione na działanie mrozów oraz wilgoci.

  • Zwierzęta

Jeśli chodzi o zwierzęta hodowlane, potrzebują one opieki, jak inne zwierzęta. Siano lub kiszonki pomagają zwierzętom przetrwać zimę. Także i o tej porze roku niezbędne jest wywożenie obornika. Również zimą obowiązkiem rolnika jest dojenie krów oraz doglądanie cieląt. Zajmowanie się trzodą chlewną lub bydłem sprawia przyjemność rolnikom. Dzięki sprzedaży tych zwierząt, rolnik ma dochód, który przeznacza na hodowlę i zakup kolejnych sztuk. Dokarmianie zwierząt zimą jest szczególnie ważne, ponieważ to okres przed wiosennymi sprzedażami. Pasze białkowe oraz energetyczne pozwalają bydłu na szybszy przyrost masy, który jest głównym elementem, branym pod uwagę podczas sprzedaży.

  • Rośliny

Jednymi z głównych prac polowych, przed rozpoczęciem zimy, jest zbiór ostatnich zbóż. Chodzi na przykład o kukurydzę. Dzięki niej można wyprodukować dobre kiszonki, które będą służyć zwierzętom przez okres zimowy. Pola uprawne nie pozostają jednak bez opieki. Po zbiorach zaczynają się nawożenia pól, które odbywać się mogą przez cały listopad. Dzięki temu można wykonać kolejny siew – ozimina. Będzie ona wegetować pod warstwą śniegu, aż do wiosny. Dzięki temu wiosenne plony zaczną się “punktualnie”, o ile nie zmarzną w zimę – może być to spowodowane brakiem śniegu. Orki zimowe zapewniają glebie lepszą wchłanialność wody, więc ozimina jest dobrze przygotowana na wiosenny wzrost.

  • Giełdy

Zima to także czas na zapoznawanie się z nowymi ofertami w dziedzinie rolnictwa. Wtedy myśli się o zakupie nowych maszyn, zwierząt lub części do kombajnów czy części do ciągników. Te plany będą miały przełożenie na kolejny okres uprawny. Również targi rolnicze oraz giełdy towarowe pomagają rolnikom w zmodernizowaniu swoich gospodarstw. To również nowe technologie w żywieniu zwierząt hodowlanych oraz uprawie roślin, ograniczając związki i nawozy chemiczne. Także dzięki internetowym sklepom rolniczym polskie rolnictwo stale się rozwija, dorównując naszym zachodnim sąsiadom.

You May Also Like