Jak przygotować swoje maszyny rolnicze do wykopków?

Wykopki to czas bardzo intensywny nie tylko dla gospodarzy, ale i dla maszyn rolniczych. Jak przygotować je do tak wymagającego zadania?

Początek jesieni oznacza dla większości rolników porę na wykopki. Nie są to zwykłe zbiory. To wieloletnia tradycja. Chłopi zbierali się na polu wraz ze swymi rodzinami oraz sąsiadami, aby zebrać bulwy. Udane wykopki związane były z hucznym świętowaniem. W dzisiejszych czasach znacznie mniej intensywnie świętuje się udane zakończenie zbiorów, jednak jest to moment, na który czeka się w każdym gospodarstwie przez cały rok. Mimo że wykopki trwają jedynie kilka, maksymalnie kilkanaście dni, to przygotowywać należy się do nich cały rok. Żeby zbiory były udane, należy zadbać wcześniej o sprawność maszyn rolniczych. O czym musimy pamiętać przede wszystkim?

Dlaczego warto przygotować się do zbiorów wcześniej?

Niektórzy mogą zastanawiać się, po co właściwie te wszystkie przygotowania. Może wydawać się, że są to zbiory, jak każde inne. Jednak nie jest to prawda. Wykopki są niesamowicie intensywnym czasem, a maszyny rolnicze w tym kombajn do ziemniaków, działają na najwyższych obrotach przez cały dzień. Każda usterka może być przyczyną opóźnień, a jak wiadomo, czas to pieniądz. Większość rolników nie może pozwolić sobie na przedłużenie zbiorów o kilka dni, ponieważ będzie generowało to duże straty. Właściwe przygotowanie maszyn takich jak kosiarka rotacyjna, czy śrutownik bijakowy, zapewni bezawaryjny przebieg zbiorów.

Zbadaj stan techniczny maszyn

Jeśli chcemy, aby jesienne zbiory poszły nam zgodnie z planem, konieczny będzie dokładny przegląd wszystkich maszyn rolniczych, które zostaną wykorzystane przy wykopkach. Najlepiej zrobić to jeszcze w lipcu lub w pierwszej połowie sierpnia. Da nam to czas, który pozwoli na spokojną naprawę ewentualnych niedociągnięć. Istotne też, aby ostatecznych przeglądów nie wykonywać na kilka miesięcy przed zbiorami, ponieważ w tym czasie mogą pojawić kolejne awarie, które ujawnią się w najmniej spodziewanym momencie.

Zadbaj o sprawność wszystkich części

Przegląd maszyny przed wykopkami to świetna okazja do sprawdzenia części do Ursus. Gdy okaże się, że czas niektóre wymienić, to lepiej nie czekać z tym długo. Jeśli zachowamy odpowiednią rezerwę czasową, to w zastąpieniu niesprawnych części, pomoże nam internetowy sklep rolniczy. Znajdziemy w nim wszystkie potrzebne części do ciągników. Rzetelne oględziny maszyn zapewnią nam ich sprawne działanie podczas wrześniowego wysiłku. Każdy przecież wie, że awarie najczęściej występują w najmniej odpowiednim czasie. Doprowadzając sprzęt do idealnego stanu przed wykopkami, zapewnimy sobie gwarancję ich pełnej sprawności.

Sprawdź, czy rdza nie pokrzyżuje Ci planów

Niestety rdza bardzo często pojawia się na maszynach rolniczych, nieważne czy to kombajn, czy kosiarka bębnowa. Mimo że niepozorna, to potrafi wyrządzić duże szkody. Przed wykopkami warto więc sprawdzić, czy nie pokryła elementów zewnętrznych, ani wewnętrznych maszyn. Odpowiednia konserwacja miejsc z korozją będzie dodatkowym zabezpieczeniem podczas zbiorów.

You May Also Like