Zetor – traktor popularny wśród polskich producentów rolnych

traktor

Czeski Zetor to w Polsce firma dorównująca swoją legendą polskiemu Ursusowi. Ciągle możemy znaleźć zwolenników pierwszej i drugiej marki. Ciągle możemy spotkać przedstawicieli obu firm na polskich polach. Jeśli bierzemy pod uwagę jakość wykonania, to właśnie Zetor jest zwykle bardziej chwalony przez polskich producentów rolnych. Powszechność dostępu do części Zetora na rynku świadczy o zapotrzebowaniu, jakie ciągle niesie za sobą ta marka. Warto przyjrzeć się jej niesłabnącej popularności.

Zetor – czeski król polskich pól

Zetor charakteryzuje się długą historią, ponieważ pierwszy model został wyprodukowany w 1946 roku, a obecnie nie tylko nadal istnieje, ale również ciągle cieszy się popularnością. W Polsce najpopularniejsze zostały ciągniki serii UR I, a konkretniej te powstające w wyniku modernizacji. Do dziś jednymi z najpopularniej używanych modeli w Polsce należą legendarne Zetory: 5211 i 7211. Być może znaczący wpływ na popularność tych modeli w Polsce, miało przeniesienie części produkcji tej czeskiej firmy do Kalisza. Konkurując z Ursusem, Zetor wyróżniał się większą mocą i wygodniejszą kabiną (gdyż nie panuje w niej hałas porównywalny do tego z Ursusa), ale też  spalał więcej paliwa. W przypadku częstych awarii, modele 5211 i 7211 nie cieszyłyby się tak wielką popularnością. Przede wszystkim czeska produkcja była chwalona za wysokiej jakości jednostki napędowe. W kwestii popularności za wymienionymi modelami Zetora plasują się Major 80 i Proxima 90, ale są to już znacznie nowsze modele, które charakteryzują się znacznie wyższą ceną. Zetor jak i części do Zetora są nadal popularne wśród polskich producentów i nic nie wskazuje na to, żeby coś miało ulec zmianie w najbliższej przyszłości.

części rolnicze

Skąd popularność Zetora?

W roku 1995 w Kaliszu powstała główna siedziba dystrybutora Zetora na Polskę, więc marka powszechnie wpisała się w świadomości Polaków. Firma produkowała swoje ciągniki przez wiele lat, a więc miała odpowiednią ilość czasu na dostarczanie produktów na polski rynek, a nieustająca produkcja sprawia, że ich nazwa ciągle się pojawia. Podobnie wśród części do Zetora, których mnogość znajdująca się na rynku wtórnym nie pozwala nam zapomnieć o tej marce. Wreszcie udana jednostka napędowa oraz moc, która spełniała od lat wymogi nabywców. Klasyczny wygląd, który już został owiany legendą, również jest zaletą czeskiej marki. W minionych czasach ciężko było nabyć ciągnik firm z zachodu Europy, ale i tak były one droższe w eksploatacji. Za to w stosunku do Ursusa cieszyły się trochę lepszym komfortem użytkowania. Zetor kojarzył się z luksusem w czasach przydziału na ursusa C-360, a moda na te pierwsze wcale nie gasła wraz z mijającym czasem. Wreszcie marka od lat kojarzy się z bezawaryjnością, a jeśli już dojdzie do usterki, to rynek jest bogaty w części Zetora, co wpływa na konkurencyjność pomiędzy sprzedawcami i możliwością kupienia części w satysfakcjonujących cenach, a to sprawia, że eksploatacja modeli tej firmy należy do tanich.

You May Also Like