Łańcuchy śniegowe do ciągników to ważna sprawa

zima

Zima w Polsce od wielu lat oznacza dla znacznej części mieszkańców kraju temperatury utrzymujące się w okolicy zera, deszcze oraz rozmokły śnieg, tworzący błotniste kałuże pod domem. Jednak dla mieszkańców wsi, zima oznacza coś zgoła odmiennego.

Dla osób pracujących maszynami przez cały rok, okres zimowy może być szczególnie trudny, bowiem intensywne opady śniegu mogą powodować problem z przejazdem i spowolnić pracę. Szczególnie jest to istotne w przypadku ciągników. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się przed okresem zimowym w wysokiej jakości łańcuchy, które pozwolą korzystać z maszyn w pełni. Łańcuchy są to połączone elementy, które montuje się do opon pojazdów, by przyczepność podczas poruszania się była jak najlepsza. Jest to istotne, ponieważ opony są jedynym elementem, mającym styczność z podłożem.

Łańcuchy śniegowe do maszyn – na jakie czynniki wpływają i jak zmienia się przyczepność pojazdu po ich zastosowaniu

Kiedy mamy do czynienia z dużą ilością śniegu lub oblodzenia, istotne jest maksymalne zwiększenie tejże przyczepności, by zachować bezpieczeństwo i komfort jazdy. Warto pamiętać o tym, że łańcuchy zakładane na opony nie są wykonywane jedynie ze stali. Ich grubość oraz długość zależy od rozmiaru naszej opony, na którą założymy łańcuch. Na rynku znajdziemy szereg różnych łańcuchów, dzięki czemu możemy dobrać dokładnie taki, jaki jest nam potrzebny. Bardzo ważnym elementem jazdy z łańcuchem na kołach jest zmniejszenie prędkości pojazdu, ale zdecydowanie większa przyczepność, a co za tym idzie, mamy większą swobodę kierowania pojazdem oraz panowania nad nim podczas hamowania. W jeździe z łańcuchami zużywamy także mniej paliwa. Łańcuchy na opony mogą być wykonywane z takich materiałów jak właśnie stal, ale także, guma czy tkanina. Jednak to właśnie zastosowanie stali stopowej i stali hartowanej daje najlepsze rezultaty podczas jazdy.

Łańcuchy śniegowe – gdzie warto ich szukać i jak dbać o nie w sezonie?

Łańcuchy śniegowe do ciągników zdecydowanie poprawiają trakcję oraz sterowność nad pojazdem. Szczególnie zważywszy na fakt, że jego ciężar jest na tyle duży, że podczas kierowania ciągnikiem należy bardzo uważnie i odpowiedzialnie kierować, by nie wpaść w poślizg, z którego trudno byłoby się wydostać. Popularnym rodzajem łańcuchów śniegowych do ciągników są te wykonane z drutu ze wzmocnioną siatką boczną oraz połączone za pomocą pierścieni. Łańcuchy warto utwardzać powierzchniowo oraz dokonywać częstego przeglądu, zwłaszcza w okresie sezonu, tak by ich użycie za każdym razem było bezpieczne i skuteczne. W razie jakichkolwiek problemów, warto mieć w zapasie dodatkowe pary łańcuchów i zmieniać je wraz z odmiennymi warunkami pogodowymi na drogach. W wielu miejscowościach w Polsce w okresie intensywnych opadów śniegu używanie ciągników jest ściśle związane z korzystaniem z łańcuchów. Warto się w nie zaopatrzyć zaglądając do internetowego sklepu rolniczego i być przygotowanym na sezon.

You May Also Like