Aby śrutownik bijakowy – jak wszystkie inne maszyny rolnicze – działał sprawnie przez wiele lat, konieczna jest nie tylko jego odpowiednia obsługa w czasie pracy, ale również właściwa konserwacja. Zaczyna się ona zaraz po każdym jego użyciu.
Bardzo ważna kontrola śrub i nakrętek
Po zakończeniu działania ta maszyna rolnicza powinna zostać oczyszczona z resztek rozdrabnianego materiału i kurzu. Częstej kontroli wymagają również wszystkie jej nakrętki i śruby. Te poluzowane muszą być natychmiast dokręcone, a uszkodzone trzeba od razu wymienić na nowe. Ta czynność sprawdzająca ma szczególne znaczenie, ponieważ w czasie pracy śrutownik bijakowy narażony jest na spore drgania i pozostawienie poluzowanych lub uszkodzonych śrub oraz nakrętek, może doprowadzić w przyszłości do bardzo poważnych i kosztownych awarii.
Silnik i instalacja do przeglądu. Nie ma miejsca na “prowizorkę”
Ważne jest również przeprowadzanie okresowych przeglądów silnika i układu elektrycznego. Ale lepiej, że wykonywał je specjalista elektryk, który nie tylko usunie kurz i zanieczyszczenia, ale przede wszystkim sprawdzi zaciski i końcówki silnika oraz aparatury, uziemienia i izolacji. Skontroluje on również stan wtyczek, gniazda i kabli. Podczas takich przeglądów wszystkie uszkodzone elementy i części trzeba zawsze wymieniać na nowe lub naprawić zgodnie ze sztuką. Każda tak zwana prowizorka w tego typu sytuacjach może być potem niebezpieczna dla użytkujących śrutownik bijakowy.
Jaki jest stan bijaków i sita?
Należy również kontrolować co jakiś czas, jaki jest stan bijaków. Znaczne zużycie ich krawędzi powoduje widoczny spadek wydajności maszyny rolniczej. Bijaki można odwracać i zmieniać ich miejsca, a kiedy już te możliwości zostają wyczerpane trzeba je po prostu wymienić na nowe.
Ważna jest również kontrola sita, ponieważ jego zużycie powoduje obniżenie wydajności i pojawia się pył zamiast śruty lub ziarna nie są właściwie rozdrobnione, co może być też spowodowane złym zamontowaniem sita szczelinowego lub używaniem sita o niewłaściwej wielkości oczek.
Śrutownik bijakowy nie jest więc skomplikowany w konserwacji, a wszystkie części konieczne do wymiany w nim posiada na pewno każdy internetowy sklep rolniczy.
W czasie dłuższego postoju tylko w suchym pomieszczeniu i na poziomym podłożu
O maszyny rolnicze trzeba również dbać, gdy mają dłuższe przerwy w pracy. Gdy do nich dochodzi w przypadku śrutownika bijakowego powinien on być przechowywany w suchym pomieszczeniu i stać na poziomym podłożu. Przewód instalacji elektrycznej trzeba wyłączyć z sieci oraz zwinąć. Łapacz zanieczyszczeń musi być przed taką przerwą oczyszczony z resztek materiału i ewentualnych innych elementów stałych.
Niezwykle ważne jest także zabezpieczenie maszyny przed wilgocią, która może doprowadzić do uszkodzeń instalacji elektrycznej lub korozją. Dlatego należy również obejrzeć, jak wygląda powłoka farby ochronnej maszyny. Gdy gdzieś została uszkodzona, punkty te należy oczywiście oczyścić i pokryć nową warstwą.