Uprawa konopi włóknistych do celów przemysłowych jest w Polsce legalna (nielegalne jest uprawianie konopi w celu produkcji substancji odurzających). Może ją hodować rolnik oraz przedsiębiorca pod warunkiem, iż nie był karany za uprawę odurzających odmian oraz hodowli maku do tych samych celów.
Czynniki wpływające na dobry plon
Uprawa konopi włóknistych jest dość łatwa w Polsce, dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym. Gleba jednak nie może być byle jaka. Kwaśna i podmokła nie wyda plonów. Odpowiednia jest ta do klasy IV. Najlepiej, gdy jest ona jako pszenno- buraczana, czyli bogata w związki pokarmowe i ma odczyn obojętny.
Zanim posiejemy konopie, najpierw na polu musi wyrosnąć przedplon w postaci roślin strączkowych lub dobrze plonujące zboża. Zimą wykonujemy głęboką orkę (30 cm) poplonu. Posiane konopie musimy odchwaszczać w początkowym stadium wzrostu. Później już nie trzeba będzie tego robić, gdyż konopia rośnie o wiele wyżej niż chwasty. Staramy się usuwać osobniki męskie (płaskonie), zanim zaczną pylić.
Stosowanie środków na szkodniki nie jest konieczne, gdyż olejki eteryczne zawarte w roślinie skutecznie odstraszają wszelkich intruzów. Natomiast musimy uwzględnić obfite nawożenie gleby obornikiem i kompostem. Bardzo ważne jest też spulchnianie ziemi.
Termin siewu i zbioru
Siew konopi jest uwarunkowany pogodą. Najlepiej siać w przybliżonym terminie, co sianie kukurydzy. Zwykle zaraz po jej posianiu (maj). Zbiór następuje wówczas, gdy zawartość CBD jest największa, czyli we wrześniu (kwiaty mają brązowe włoski). Zbiór może być dwufazowy lub jednofazowy, przy czym ten drugi, pomimo iż jest najszybszy, przynosi duże straty nasion, gdyż kombajn ścinając rośliny, od razu także młóci ziarno, które niestety rozsypuje się na ziemię.
Najpierw ścinane są wiechy kwiatostanu i przewożone do dojrzewalni, gdzie wiechy dosuszają się w temperaturze do 40 stopni Celsjusza pod dużym ciśnieniem, po czym zostaje z nich wymłócone ziarno. Druga faza to ścinanie łodyg na słomę i włókna. Jest jeszcze jeden rodzaj dwufazowych żniw. To ścinanie całej rośliny i ustawianie jej na polu w stożkach, by dojrzały nasiona. Jednak najwygodniej jest zastosować ścinanie wiech, a potem łodygi.
Gleba po ściętych roślinach konopi uzyskuje bardzo dobre naturalne nawożenie w postaci pozostawionych w niej korzeni konopi sięgających w głąb 2 metry. W ten sposób jest odbudowywana witalność gleby.
Wykorzystanie
Konopie mają szerokie wykorzystanie w przemyśle. Słomę można wykorzystać do produkcji sznurów i powrozów, jako pokrycie strzechy, włókno ze słomy do produkcji przędzy, papieru celulozowego, betonu konopnego, nawozu pod inne rośliny.
Liście służą jako herbata, susz herbaciany można wykorzystać jako przyprawę do potraw lub wyciskania oleju konopnego. Nasiona służą do pozyskiwania cennego prozdrowotnego związku CBD. Mielone nasiona są cenną mąką do wypieków ciastek, zagęszczania zup, sosów itp.
Najbardziej rewelacyjne są właściwości prozdrowotne, które znalazły szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Przywraca apetyt, poprawia stan umysłu i wpływa na polepszenie ogólnej witalności. W odpowiednich dawkach może być podawany nie tylko osobom dorosłym, ale także dzieciom. Skutecznie wpływa na leczenie zwierząt domowych (psy, koty).