Różne rodzaje pługów rolniczych oraz ich zastosowanie

Pług należy do takich maszyn rolniczych, bez których niejednokrotnie ciężko jest sobie wyobrazić efektywną pracę na roli. Jego najważniejszą funkcją jest użyźnianie gleby, co pozwoli na lepsze przygotowanie podłoża, a w konsekwencji na wyższe plonowanie. Maszyna ta dzięki swojej konstrukcji pozwala na spulchnianie i kruszenie gleby oraz jej odwracanie. Dzięki takiemu działaniu gleba może zostać odpowiednio przygotowana do nowego sezonu i wszystkiego, co na danym terenie zostanie zasiane. Jednakże, warto wiedzieć o tym, że istnieją różne rodzaje pługów rolniczych, które różnią się między sobą sposobem działania. Warto też wiedzieć w jakich miejscach znajdziemy części do maszyn rolniczych, części do pługów lub też części do ciągników i traktorów, aby w razie awarii jak najszybciej móc znowu wrócić do wszelkich prac przygotowawczych.

Jakie rodzaje pługów możemy wyróżnić?

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego pługa można doskonale przeorać wszystko, co znajduje się na danym terenie: glebę, resztki nawozów, jakie były używane na zagonie, a nawet pozostałości roślin uprawianych w poprzednim sezonie. Dlatego też jest to tak ważna i obowiązkowa czynność przygotowawcza. Do najważniejszych rodzajów pługów rolniczych zaliczamy:

  • Pługi talerzowe – specjalny rodzaj pługów, których działanie opiera się o zainstalowane talerze, które w szczególności sprawdzają się w przypadku zastosowania na glebach o strukturze mocno kamienistej.
  • Pługi o konstrukcji przyczepianej, pługi zawieszane i półzawieszane – dedykowane do pracy na naprawdę dużych połaciach terenu, gdzie ich modułowa konstrukcja poszczególnych korpusów nie stanowi aż tak dużego problemu. Zazwyczaj są to pługi mniej zwrotne i cięższe.
  • Pługi zagonowe lemieszowe – podczas pracy skiby odrzucane są w jedną stronę, co pozwala na stworzenie regularnych zagonów. Takie pługi mogą pracować zarówno głęboko jak i płytko.
  • Pługi do orki bezzagonowej – tutaj skiby odrzucane są zarówno w jedną jak i w drugą stronę.

 

Zastosowanie nowoczesnych maszyn rolniczych oraz ich naprawa

To właśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn rolniczych praca na roli jest szybsza, prostsza i znacznie bardziej efektywna. Co nie oznacza, że maszyny nie ulegają awarii, a czasem ma ona miejsce w momencie, kiedy najbardziej goni nas czas. W takim przypadku warto skorzystać z części do maszyn rolniczych, części do pługów czy też części do bizona, jakie znajdziemy w internecie. Dzięki szybkiej wysyłce kurierskiej produkty w krótkim czasie możemy mieć u siebie, aby wykonać niezbędne naprawy. Internetowy sklep rolniczy to także bardzo często miejsce doskonale zaopatrzone, niezależnie czy są to części do traktorów, części do pługów czy części do kombajnów. Kupując online oszczędzamy czas na jeżdżenie i odwiedzanie placówek stacjonarnych, a jak wiadomo – czas to pieniądz. Sklep rolniczy dostępny w sieci bardzo często jest też sklepem tańszym od sklepu stacjonarnego. Zawsze można też skorzystać z wiedzy i doświadczenia sprzedawców, z którymi możemy nawiązać kontakt. Warto wiedzieć o takiej możliwości już na samym początku sezonu, kiedy wyruszamy do pracy i przygotowujemy nasze maszyny rolnicze do pracy w polu.

You May Also Like