Dla większości osób ślimaki to szkodniki, które wychodzą na trawnik po deszczu, zjadają warzywa i nie wyglądają zbyt zachęcająco. Jednak w Polsce coraz prężniej rozwija się branża związana z hodowaniem ślimaków. Wielu rolników zdecydowało się na takie działanie. Warto wiedzieć, dlaczego hodowanie ślimaków to taka dobra inwestycja i od czego zacząć, chcąc rozpocząć hodowlę.
Jak rozpocząć hodowlę ślimaków?
Hodowla ślimaków nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Aby legalnie ją prowadzić, trzeba zająć się kilkoma kwestiami prawnymi. Przede wszystkim trzeba być zarejestrowanym jako rolnik. Ważne jest także zgłoszenie się do Powiatowego Lekarza Weterynarii, aby uzyskać zaświadczenie potwierdzające, że warunki hodowli są spełnione. Przeprowadzona zostanie kontrola, na podstawie której zostanie ono wydane. Jeżeli chcemy hodować ślimaki na sprzedaż, konieczne jest osobne pozwolenie na handel.
Jeżeli wszystko jest dopracowane, można rozpocząć część praktyczną. Przede wszystkim warto podkreślić, że w przeciwieństwie do innych rodzajów hodowli, ślimaki nie potrzebują zbyt dużo przestrzeni. Wiele zależy od tego na jak dużą skalę odbędzie się hodowla. Warto odwiedzić giełdy towarowe w Polsce lub internetowy sklep rolniczy, aby nabyć specjalne kontenery. To w nich można stworzyć warunki odpowiednie do rozmnażania i rozwoju mięczaków. Musi być w nich wystarczająco wilgotno i ciepło. Ślimaki najbardziej lubią właśnie takie warunki. Internetowa giełda rolna posiada w swojej ofercie także odpowiednie oświetlenie. Jest to bardzo istotne ponieważ właśnie od światła zależy rozmnażanie.
W kontenerach, w których hodowane są ślimaki, trzeba też zadbać o cyrkulację powietrza. Odpowiednie wentylatory sprawiają, że powietrze wymienia się samoistnie na świeże i czyste.
Hodowanie ślimaków
Po dopełnieniu wszelkich formalności i zgromadzeniu potrzebnych akcesoriów można przejść do samej hodowli ślimaków. Pierwsze sztuki warto zakupić w innej hodowli. Sklep rolniczy oferuje ponadto specjalne pasze dla mięczaków i serię materiałów szkoleniowych, dzięki którym rolnicy dowiedzą się jak prowadzić efektywną hodowlę. Warto podkreślić, że każdy z gatunków ślimaków charakteryzuje się innymi warunkami potrzebnymi do rozmnażania. Bardzo popularnym gatunkiem są ślimaki szare.
Po wyborze odpowiedniego gatunku i zakupie pierwszych sztuk, można doprowadzić do pierwszej kopulacji. Następnie małe ślimaki, które się wyklują trzeba tuczyć specjalną paszą. Nie można ich karmić byle czym, ponieważ to co jedzą bardzo wpływa na ich późniejsze walory smakowe, a przecież trafią one na stoły prawdziwych koneserów.
Pasza dla ślimaków powinna składać się z kilku naturalnych składników odżywczych. Zakłada się, że jedna tona ślimaków jest w stanie przyswoić jedną tonę paszy. Hodowanym ślimakom podaje się paszę raz dziennie, tak aby nie nie dostały one za dużo pożywienia. Nie można też zapomnieć o dostępie do wody. Trzeba także zdecydować o wyborze konkretnego systemu hodowli.