Przygotowujemy maszyny rolnicze na wiosnę. Na co zwrócić uwagę?

Czas wiosenny wiąże się z intensywnymi pracami na polu. Wielu rolników w tym okresie zaczyna myśleć o kolejnym sezonie rolniczym. By jednak należycie do niego przystąpić, trzeba na samym początku przygotować do niego maszyny. Może nam się wydawać, że jeśli zabezpieczyliśmy je odpowiednio przez zimę, to z pewnością są od razu gotowe do użytku. Niestety możemy być zaskoczeni.

Jak zabezpieczyć maszyny przed zimą?

By mieć mniej pracy na wiosnę, należy jak to zostało już wcześniej wspomniane, dobrze zabezpieczyć maszyny przed nastąpieniem zimy. Tutaj warto przede wszystkim skupić się na odpowiednim ich przechowywaniu. Zima charakteryzuje się dość zmiennymi i przede wszystkim trudnymi warunkami pod względem atmosferycznym. Dlatego też maszyny rolnicze powinny być przechowywane w suchych i przewiewnych miejscach. Jeśli nie mamy możliwości wprowadzenia ich do jakiegoś garażu, nie powinniśmy zdecydowanie okrywać ich plandekami czy też foliami. Wówczas będzie gromadzić się pod nimi woda, co może doprowadzić do tego, że poszczególne części ciągnika będą w naprawdę złym stanie. Trzymanie sprzętów pod gołym niebem także nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jakie maszyny warto sprawdzić?

Jeśli przed zimą dokonaliśmy wszelkich napraw, wiosną należy zrobić tylko podstawowy przegląd techniczny. Jeśli jednak schowaliśmy przed zimą maszyny nie sprawdzając ich zbyt dokładnie, warto zrobić to na wiosnę. Przede wszystkim powinniśmy się zająć ciągnikiem, bez wątpienia najważniejszym sprzętem w każdym gospodarstwie. Warto sprawdzić poszczególne części do ciągnika i oszacować, które z nich być może nadają się do wymiany lub konserwacji. Jeśli jakieś z nich muszą być wymienione, wszelkie części do ciągników można dość szybko i sprawnie zamówić poprzez internet. W internetowych sklepach rolniczych znajdziemy również części do kombajnów, części do pługów czy też inne części do maszyn rolniczych, które posiadamy w swoim gospodarstwie. W starszych maszynach dość często prace dotyczące wymiany i konserwacji możemy wykonać sami. Jeśli jednak mamy w posiadaniu bardziej nowoczesne sprzęty, warto je oddać w ręce specjalistów, którzy znają się chociażby na stosowanej w nich elektronice.

Przed wiosną powinniśmy sprawdzić również tak ważny dla nas opryskiwacz czy też siewnik. W przypadku opryskiwacza warto wziąć pod uwagę sprawdzenie takich rzeczy jak stan zużycia elementów roboczych, ewentualne nieszczelności, czystość poszczególnych filtrów, właściwe działanie układów. Natomiast w siewniku warte sprawdzenia są podzespoły i wykonywanie sumiennej konserwacji.

Dziś niejeden sklep rolniczy oferuje nam wszelkie niezbędne narzędzia, dzięki którym jesteśmy w stanie doprowadzić nasze maszyny przed wiosną do ładu. Pomocą w każdej chwili służy nam również internetowy sklep rolniczy oraz internetowa giełda rolna. W przypadku, gdy po zimie okazuje się, że sprzęt nie jest zdatny już do użycia, warto odwiedzać giełdy towarowe w Polsce. Na nich można dokonać zakupu nowych i używanych maszyn rolniczych.

You May Also Like