Odkwaszanie gleby to niezwykle ważny zabieg związany z uprawą roślin w ogrodzie i na polach uprawnych. Warto zaznaczyć, że większość gatunków najlepiej rozwija się w glebie, której pH mieści się pomiędzy 6,5 a 7,2. Zbyt kwaśna gleba sprawia, że rośliny nie pobierają potrzebnych składników odżywczych, co prowadzi do tego, że ich wzrost i rozwój jest znacznie słabszy, a także mogą borykać się z różnymi chorobami. Dlatego czasem konieczne może się okazać odkwaszenie gleby.
Kiedy konieczne jest odkwaszenie gleby?
Na temat odkwaszania gleby można uzyskać wiele ciekawych informacji podczas giełdy towarowej w Polsce. W pierwszej kolejności konieczne jest zmierzenie pH gleby. W tym celu warto wykorzystać kwasomierz. Bardziej zaawansowanym i dokładnym rozwiązaniem jest wysłanie próbki gleby do laboratorium.
Jeżeli wyniki wykażą, że pH jest zbyt niskie należy zdecydować się na przeprowadzanie odkwaszania. Na konieczność przeprowadzenia tego zabiegu mogą także wskazywać chwasty, które pojawiają się tylko na zbyt kwaśnych glebach np. szczaw polny, zwyczajny, mlecz polny, podbiał pospolity, stokrotki, złocień polny, czerwiec roczny.
Odkwaszanie ma szczególnie duże znaczenie, jeżeli na polach uprawnych chcemy posadzić warzywa. Warto jednak zaznaczyć, że są rośliny, dla rozwoju których konieczne jest zachowanie odpowiedniej kwasowości gleb. Dobrym przykładem są np. borówki, azalie, wrzosy, iglaki itd.
Jak odkwaszać glebę?
Zaleca się, aby odkwaszanie gleby przebiegało w jednym z dwóch terminów: albo jesienią, po zakończeniu zbiorów, albo wiosną przed rozpoczęciem upraw. Trzeba jednak pamiętać, aby zabieg przeprowadzać przynajmniej 3 lub 4 tygodnie przed wysiewem nasion i sadzeniem roślin.
To, w jaki sposób zostanie przeprowadzone odkwaszanie, zależy od wyniku odczytu. Po dokonaniu badania pH można dobrać odpowiedni rodzaj i dawki nawozu. Wybrany środek trzeba rozprowadzać równomiernie po powierzchni gleby, a następnie zmieszać z ziemią.
Do odkwaszania można wykorzystać nawozy, które dostępne są w sklepie rolniczym. Do dyspozycji są nawozy wapniowe tlenowe lub wapniowe węglanowe. Pierwsze z nich są przeznaczone przede wszystkim do stosowania w przypadku gleb ciężkich. Ważne jest ich odpowiednie dawkowanie i ostrożne stosowanie. Pod ich wpływem reakcje zachodzą niezwykle szybko, co może też zaszkodzić roślinom.
Dlatego w warunkach ogrodowych częściej stosuje się nawozy węglanowe, które działają o wiele wolniej. W razie problemu i niepewności, warto zapytać specjalistów pracujących w sklepach rolniczych – np.: zenox.pl.
Niektórzy do odkwaszania gleby stosują także dolomit, czyli produkt, który w swoim składzie zawiera sporo magnezu. Jest to nawóz naturalny, który uzyskuje się w wyniku mielenia skał wapniowych i magnezowych. Podczas odkwaszania gleby dolomitem można też poprawić jej pojemność wodną i napowietrzenie. Warto zaznaczyć, że dolomit działa bardzo powoli. Poprawia on strukturę gleby, a także bardzo korzystnie wpływa na stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju mikroorganizmów.