Na co zwrócić uwagę wybierając paszę dla kur?

Kury to zwierzęta zaliczane do drobiu grzebiącego, tak samo, jak perlice, przepiórki czy indyki. Sposób żywienia kur wynika z budowy układy trawiennego tego gatunku, a także sposobu przyjmowania pokarmu.

Ptaki nie mają zębów ani warg, które pomogłyby im w trakcie pobierania pokarmu i jego obróbce. Kury posługują się jedynie dziobem. W przeciwieństwie do innych gatunków, zwierzęta te mają wole, czyli uchyłek przełyku, w którym zostaje namoczony i magazynowany pokarm. Żołądek kur złożony jest z dwóch części. W części gruczołowej wydzielany jest kwas solny, pomagający w procesie trawienia. W części mięśniowej dochodzi do rozcierania treści pokarmowej. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest również posiadanie aż dwóch jelit ślepych.

Jaką paszę dla kur wybrać?

Głównym składnikiem pasz kur niosek są zboża. To idealny pokarm dla tego gatunku, gdyż jest nie tylko dla nich smaczny, ale także łatwostrawny. Taka pasza odznacza się niską zawartością białko, zapewnia także całkowite pokrycie zapotrzebowania na energię, ponieważ w jej skład wchodzi spora ilość węglowodanów pod postacią skrobi. Decydując się na kupno mieszanki paszowej, należy zwrócić szczególną uwagę na cały proces produkcyjny. W wytwórni pasz, powinny być stosowane innowacyjne rozwiązania technologiczne. Takim rozwiązaniem wykorzystywanym w wielu wytwórniach jest między innymi higienizacja mieszanek paszowych. W trakcie tego procesu dochodzi do obróbki termicznej mieszanek paszowych granulowanych i kruszonych. Dzięki niemu ogranicza się do minimum obecność bakterii takich jak salmonella, przez co bezpieczeństwo biologiczne wykorzystywanych produktów w leczeniu zwierząt jest niezwykle wysokie. Aby, znaleźć jak najlepszy pokarm dla kur warto także odwiedzić giełdy towarowe w Polsce. Bogaty asortyment ma także internetowa giełda rolna. Na internetowej giełdzie rolnej czy na giełdach towarowych w Polsce zakupić można wiele rodzajów pasz dla zwierząt, a nawet części do ciągnika.

Pokarm wysokiej jakości

Nowoczesne wytwórnie podnoszą jakość produkowanych pasz dla drobiu, za pomocą dozowania płynnych enzymów na schłodzony granulat. Takie pasze granulowane czy kruszone, stają się lepiej przyswajalne i bardziej lekkostrawne. Ma to związek z tym, iż enzymy dodawane są do paszy po obróbce termicznej i po procesie granulacji. Jeśli przed tymi etapami produkcji zostałyby dodane do paszy, wówczas doszłoby do częściowej dezaktywacji dlatego, iż są to białka wrażliwe na wysoką temperaturę. Wybranie takiego rozwiązania daje pewność, iż pasze jak najlepiej spełniają one swoje zadania. Dzięki temu pokarm ma dobry wpływ na efektywność trawienia składników pokarmowych. Dla producentów jest to bardzo ważne, ponieważ lepsze wykorzystanie paszy przez zwierzęta oznacza mniejsze zużycie oraz lepszy wynik ekonomiczny. Internetowy sklep rolniczy posiada w asortymencie dobrą jakościowo paszę dla kur. Sklep rolniczy oferuje także części do ciągników, części do kombajnów, części do maszyn rolniczych, części do pługów oraz wiele innych części zamiennych do maszyn.

Właściwie dobrany program żywieniowy połączony z wysokogatunkową paszą to jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na wyniki produkcyjne kur. Mieszanka paszowa musi być więc bardzo starannie dobrana.

You May Also Like