Maszyny do uprawy i zbioru ziemniaków

Uprawa ziemniaków jest dla rolnika dużym wyzwaniem i wymaga nabycia odpowiednich do tego celu, specjalistycznych maszyn rolniczych. Przed zasadzeniem plantacji glebę trzeba właściwie przygotować, a wykopki na dużą skalę najlepiej wykonywać kombajnem. W tym artykule zawartych jest kilka rad, jakie maszyny rolnicze wybierać, gdzie można je zakupić i opisy, do czego są przeznaczone.

Frez uprawowy do gleby

Frez stosowany jest do eksploatacji na glebach, gdzie wymagane są obfite zabiegi uprawowe. Tego typu maszyna posiada następujące części rolnicze: wałek obrotowy i zęby robocze. Jej działanie polega na obracaniu się rotora. Im więcej zębów roboczych posiada i im większa jest prędkość obrotowa, tym dokładniejsze uzyskujemy rozdrobnienie gleby. Przy wyborze odpowiedniego frezu, należy zwrócić uwagę na to, jaka jest moc ciągnika rolniczego, ilość zębów roboczych i szybkość rotora.

Obsypnik do ziemniaków

Wybór w tej kwestii jest ogromny. Każdy internetowy sklep rolniczy ma szeroką ofertę obsypników i radeł do gleby pod uprawę ziemniaków.  Maszyna służy do konwencjonalnego usypywania redlin na polu oraz rozdrabniania gleby i usuwania z niej wszelkich brył. Przy wyborze obsypnika warto kierować się jego docelowym przeznaczeniem. Jeśli planujemy dużą plantację, to dla usprawnienia pracy, zaleca się wysoką prędkość obrotową rotora i jak największą liczbę zębów roboczych. Zwracamy na to uwagę, także w przypadku wymagających, kleistych gleb.

Sadzarka do ziemniaków

Po specjalistycznym przygotowaniu gleby nadszedł czas na zasadzenie ziemniaków. W tym przypadku wybór maszyn rolniczych, pomocnych w tym procesie również jest duży. Pod większe uprawy zalecany jest zakup co najmniej 4-rzędowych sadzarek, do mniejszych upraw stosowane są zwykle jednorzędowe. Im nowocześniejszy sprzęt tym więcej funkcji. Obecnie produkowane sadzarki jednocześnie tworzą redliny czyli umożliwiają wysadzanie oraz formowanie podczas jednego przejścia roboczego.

Kombajn do ziemniaków

Kombajn do ziemniaków bywa nazywany również ciągnionym zespołem wyorującym. Do większych plantacji ważne, by taka maszyna była kompaktowa i bardzo wydajna. Po wykopaniu ziemniaki trafiają na taśmę (lub taśmy) odsiewające zanieczyszczenia i ziemię. Dalej produkt przenoszony jest taśmą w górę, gdzie ziemniaki docierają do separatorów, które oddzielają ewentualne bryły ziemi, resztę zanieczyszczeń i kamienie. W końcowym etapie wyczyszczony produkt trafia do zbiornika, którego pojemność może sięgać dziewięciu ton i zależy od rodzaju kombajnu. Wszystkie podzespoły maszyny rolniczej muszą być łatwe w obsłudze i dokonywaniu zmian ustawień oraz prac konserwacyjnych. Przy wyborze kombajnu do ziemniaków warto zwrócić uwagę na rodzaj zespołu wyorującego (zwykle jest umiejscowiony po prawej stronie maszyny, ponieważ jest wtedy odpowiednio widoczny ze stanowiska kierowcy ciągnika) oraz pojemność zbiornika, która przy dużych uprawach powinna być nie mniejsza niż cztery tony oraz ciężar maszyny rolniczej. By nie przeforsować ciągnika rolniczego zalecane jest używanie takiego sprzętu, który nie wymaga większej wartości mocy niż maximum naszego silnika.

You May Also Like