Kosiarka bębnowa praktyczna i ekonomiczna

Kosiarka bębnowa nie zyskała sobie jeszcze w naszym kraju takiego powodzenia jak choćby kosiarka rotacyjna. Właściciele trawników preferują ten drugi mechaniczny model argumentując swój wybór wygodą. O gustach się nie dyskutuje, ale stosunkowo łatwo udowodnić, że pod wieloma względami kosiarka bębnowa jest praktyczniejsza i bardziej funkcjonalna. 

Kosiarka bębnowa wrzecionowa – wady i zalety

Kosiarka bębnowa wyróżnia się spośród innych narzędzi przeznaczonych do koszenia traw optymalną techniką cięcia. Dzięki temu ścina trawę w taki sposób, że pozostawia źdźbła trawy prawie nieuszkodzone, a efekt jej pracy jest spektakularny. Podstawowym elementem wpływającym na jakość koszenia tego narzędzia jest nóż wrzecionowy wyposażony w osadzone spiralnie tnące ostrza. Ten dynamiczny nóż przesuwa się po statycznym nożu dolnym w taki sposób, że umożliwia mu to ścinanie traw w sposób tak delikatny, jakby to robiły nożyce. Metoda cięcia kosiarką bębnową jest znacznie bardziej precyzyjna niż czynność wykonywana kosiarką rotacyjną, również same cięcia są czystsze a krawędzie traw równiejsze. Jedną z najważniejszych zalet kosiarki bębnowej jest właśnie linia cięcia. Wirujące noże czy zestaw ostrzy innych typów urządzenia, jeżeli nie są wystarczająco naostrzone, zamiast ciąć urywają źdźbła lub je łamią. Końcówki trawy brutalnie rwane szybko bieleją a następnie brunatnieją a ponadto narażone są bardziej na różnego rodzaju infekcje i choroby.

Kosiarka bębnowa zalety

Kosiarka bębnowa doskonale sprawdza się przede wszystkim do koszenia trawników dekoracyjnych, czyli takich, których uroda jest największą  zaletą, a właściciel takiego trawnika ceni go wyłącznie ze względu na estetykę, a nie użytkowość. Tego rodzaju trawnik powinien być ścinany bardzo nisko i równo, a to zapewnia właśnie kosiarka bębnowa, ścinając trawę nawet na wysokości 10 cm. Każdy użytkownik samodzielnie ustawia wybraną wysokość koszenia za pomocą ręcznego regulatora wysokości.

Ręczne kosiarki bębnowe nie wymagają użycia ani paliwa, ani energii, dlatego traktuje się je jako przykład urządzenia ekologicznego i przyjaznego środowisku, również dzięki braku emisji hałasu. Z pewnością do zalet tego rodzaju kosiarek należy zaliczyć niski koszt zakupu i eksploatacji. Kosiarka bębnowa napędzana energią mięśni łączy zdrowy wysiłek z pobytem na świeżym powietrzu. Dzięki niewielkim gabarytom zajmuje ona również znikomą ilość miejsca w garażu czy schowku oraz łatwo się ją transportuje.

Wady kosiarki bębnowej

Z pewnością do wad kosiarki bębnowej należy zaliczyć utratę precyzji koszenia przy nierównej powierzchni. Koła kosiarki bębnowej muszą toczyć się stabilnie po podłożu. Trudno jest też używać ją przy wysokiej trawie, dlatego trawniki należy kosić regularnie i nie wolno im pozwolić na przerośnięcie. Kosiarka bębnowa ręczna nadaje się do pielęgnacji trawników przydomowych o pow. nie większej niż 250 m², natomiast model z napędem elektrycznym umożliwia koszenie trawnika o pow. do 500 m².

 

You May Also Like