Kombajn: nowy czy używany?

Kombajny to maszyny rolnicze, które są bardzo popularne na polskich wsiach. W przypadku dużych gospodarstw rolnych, jest to w czasie żniw maszyna w gruncie rzecz niezastąpiona. Jednak mnóstwo rolników ma dylemat pod względem tego, czy opłaca się kupować kombajn nowy, czy może lepiej jest skusić się na coś używanego. Warto zatem rozważyć wszelkie za i przeciw.

Kupno nowego kombajnu

Gdy kupujemy przykładowo części do ciągników, staramy się by były one nowe. W końcu gdy coś jest nowego, to posłuży nam znacznie dłużej i nie będziemy musieli się martwić, że poprzedni właściciel wyeksploatował sprzęt do granic możliwości. A zatem to zdecydowanie opłaca nam się najbardziej kupić kombajn nowy. Wówczas jeśli mamy do czynienia z nowym modelem, wciąż produkowanym, wówczas mamy też dostępne wszystkie części do kombajnów. Czasem bowiem zdarza się, że części do maszyn rolniczych, które posiadamy są już nie do zdobycia, ponieważ modele są po prostu stare i dawno nie produkowane. Jednak są pewne minusy takiego zakupu. Zakres cenowy najtańszych kombajnów dostępnych na rynku, waha się w okolicach 350 – 450 tysięcy złotych. Warto również mieć na względzie, że takie kombajny nie będą miały wszystkich cennych z naszego punktu widzenia funkcji. Czasem mają również małą moc, co także może stać się dla nas minusem. Dlatego tak jak zazwyczaj nie decydujemy się na najtańsze części do pługów czy też innych maszyn powinniśmy się zastanowić, czy najtańszy model kombajnu nas usatysfakcjonuje. Bowiem jego mała moc i brak innych udogodnień na dłuższą metę może zabierać nam mnóstwo czasu, który w prowadzeniu gospodarstwa jest na wagę złota.

Czy używane kombajny są gorsze?

Czy może zatem bardziej nie opłaca nam się kupno używanego kombajnu rolniczego? Odwiedzając przeciętny sklep rolniczy, a w szczególności już  internetowy sklep rolniczy możemy zobaczyć, jak duże są rozbieżności cenowe pomiędzy używanymi sprzętami, a nowymi. Czasem są to naprawdę tysiące, setki tysięcy. Dla porównania – używany kombajn możemy kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych. I to niekoniecznie musi być kombajn o niskiej mocy czy też taki, który nie posiada nowoczesnych dodatków. Może być to jeden z flagowych modeli, jednak już z pewnym przebiegiem, co czyni go znacznie tańszym. Dziś internetowa giełda rolna czy też giełdy towarowe w Polsce, są pełne różnego rodzaju sprzętów rolniczych, często również i tych używanych. Kupujący ma zatem spore pole do popisu pod względem wyboru konkretnej maszyny. Oczywiście kupując coś używanego trzeba naprawdę dokładnie sprawdzać jaki jest przebieg, jak bardzo eksploatowana była maszyna, czy nie posiada ona żadnych usterek. Można wówczas trafić na naprawdę porządne maszyny, które są w stanie posłużyć nam jeszcze przez wiele lat.

A zatem czy kupowanie używanego kombajnu jest opłacalne? Zdecydowanie tak. Jeśli jednak ktoś sobie może pozwolić na zakup nowego kombajnu, to oczywiście zawsze lepiej jest nabyć nowy sprzęt. Gdy jednak ma się ograniczone środki, sprzęt używany może stać się dla nas dużo atrakcyjniejszy.

You May Also Like