Odpowiednie nawożenie ma w rolnictwie znaczenie podstawowe dla wielkości plonów i opłacalności produkcji. Nawozy wzbogacają glebę w składniki pokarmowe, których potrzebują rośliny i w ten sposób uzyskuje się większe plony. Działanie nawozów może być różne: mogą one być wchłaniane bezpośrednio przez roślinę lub pośrednio być przez nią pobieraną z gleby. Do prawidłowego aplikowania nawozów niezbędne są odpowiednie maszyny rolnicze.
Co to jest RSM?
RSM to roztwór saletrzano mocznikowy wzbudzający coraz większe zainteresowanie rolników. Zawiera on trzy różne formy azotu: amidową, amonową i azotanową, a pierwiastek ten jest niezbędny w prawidłowym wzroście roślin przez cały okres wegetacji. Produkowany i stosowany jest w postaci płynnej dlatego rośliny wykorzystują go w bardzo dużym stopniu. Nawóz ten można stosować na wszystkich rodzajach gleby, zarówno do zasilania przedsiewnego jak i pogłownego. Wykorzystywany jest do opryskiwania zbóż, rzepaku, ziemniaków, kukurydzy, buraków cukrowych innych warzyw oraz sadów. Nie nadaje się do nawożenia dolistnego, a rozpylać należy go za pomocą systemu grubokroplistego lub węży rozlewowych. Nie powinno się go stosować po deszczu lub podczas upałów. Działać za to będzie przez cały czas, nawet w okresach dużej suszy.
Części do ciągników umożliwiające opryski RSM
Do stosowania roztworu saletrzano mocznikowego niezbędne są odporne na korozje opryskiwacze. Powinny zostać one doposażone w rozpylacze wielostrumieniowe, czyli dysze RSM, z kompletem kryz, węże i rury rozlewowe, filtry kołpaki, zaślepki rozpylaczy oraz odbojniki. Daje to bardzo dobre narzędzie do precyzyjnego rozpylania na rośliny. Koszt takiego doposażenia może się zmniejszyć jeżeli poszukamy zamienników oryginalnych części dużo tańszych, ale nie ustępujących jakością oryginalnym. Takie i inne potrzebne części do ciągników oferuje niejeden internetowy sklep rolniczy. Dysze do RSM są niezbędne do wykonywania oprysków pogłownych ponieważ w ten sposób zapobiega się poparzeniom roślin – ten rodzaj rozpylaczy wytwarza duże krople, które nie zalegają na roślinie tylko szybko spływają do gleby. Po każdorazowym zastosowaniu należy dokładnie umyć całą aparaturę i sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś ubytki i odpryski.
Uzupełnianie braków w sprzęcie
Wszystkie braki w sprzęcie do oprysków oraz inne części rolnicze można obecnie wygodnie zakupić w internecie. Bez wychodzenia z domu, oszczędzając czas można dokonać nawet dużych zakupów wszystkiego, co jest niezbędne w sprawnym funkcjonowaniu gospodarstwa. Taka forma zaopatrzenia jest szczególnie wygodna w okresie wzmożonych prac polowych. Obecnie internet staje się coraz bardziej przyjazny dla rolników. Oprócz możliwości kupna na przykład części do traktorów można wymienić się informacjami na forach tematycznych, dowiedzieć się o nowinkach z tej dziedziny oraz poszukać kontrahentów. Wyjątkowym miejscem w sieci jest internetowa giełda rolna, gdzie obecnie dokonuje się bardzo wielu transakcji. Można tam sprzedać płody rolne, warzywa lub owoce lub kupić, to co potrzebne. Jest to też przestrzeń nawiązywania współpracy i wymiany.