Jakie korzyści przynosi inwestycja w poplony?

poplony

Współczesne rolnictwo musi się zmierzyć z licznymi wyzwaniami spowodowanymi zmianami klimatu i zmieniającymi się wymaganiami dotyczącymi rynku. Aby sprostać obecnym warunkom, rolnicy muszą stosować w swojej pracy tylko opłacalne i przemyślane rozwiązania. Jednym z ciekawszych pomysłów są poplony. Co to właściwie jest i dlaczego warto w nie inwestować?

Dlaczego warto stosować poplony?

Poplony to bardzo dobre rozwiązanie zarówno, kiedy w ogóle nie pada, a także kiedy pada mocno lub nawet leje. Specjaliści określają, że stosowanie takiego rozwiązania przynosi wiele korzyści, jeśli gatunki roślin są odpowiednio dobrane i odpowiadają cyklowi zmianowania upraw, pasują do rodzajów gleb i klimatu. 

Jednym z głównych zalet poplonów jest poprawienie warunków fitosanitarnych gleb. Rozwiązanie to działa także antykorozyjnie i zapobiega procesowi wymywania się z gleby składników pokarmowych. Innymi zaletami jest też działanie odchwaszczające i strukturotwórcze. Dzięki poplon ogranicza się także bezproduktywne parowanie wody z gleby. 

Przez rolników poplony są postrzegane jako zwyczajny nawóz zielony, który oferuje internetowa giełda towarowa lub sklep rolniczy. Przyjmuje się, że wartość poplonu ścierniskowego daje glebie tak dużą ilość organicznej materii, jak przynajmniej połowa obornika.

Rodzaje poplonów

Mówiąc o poplonach warto przywołać ich główne rodzaje, czyli: poplony ścierniskowe, plony wtórne, ozime i wsiewki śródplonowe. Poplon ścierniskowy wysiewa się bezpośrednio na ściernisko. To, jaki gatunek roślin się wybierze, w dużej mierze zależy od tego jak długi był okres wegetacji roślin, które poprzedzały poplony. Największe możliwości w zakresie doboru oferuje jęczmień, rzepak i żyto. Poplony wysiewa się w okresie letnim i użytkuje się je do późnego okresu jesieni. Następnie wysiewa się rośliny jare. Wszelkie gatunki, które są do tego przeznaczone powinny charakteryzować się szybkim tempem wzrostu, a także bardzo wysoką produkcją biomasy. Koszt nasion powinien być niski. Giełdy towarowe w Polsce oferują liczne gatunki strączkowe i słoneczniki, a także gorczycę, rzodkiew i trawy, które świetnie nadają się do tego celu. 

inwestycja w poplony

Plony wtórne to rośliny, które zostały uprawiane w plonie głównym, ale zostały wysiane po zebraniu plonu ozimego. Dobrze wykorzystują suchą i bardzo ciepłą pogodę, która panuje w okresie późnej wiosny. Może to być np. gryka, ziemniaki i kukurydza, a także kapusta. 

Plony ozime wysiewa się w okresie wczesnej jesieni, a zbiera wiosną. Mają one sporą przewagę nad poplonami ścierniskowymi z uwagi na stosowanie go po roślinach, które w późnym okresie schodzą z pola. Świetnie nadaje się ona na pasze z uwagi na swoją wysoką wartość energetyczną. Ponadto mają one działanie ochronne na wody gruntowe. Jako poplony ozime można stosować przede wszystkim pszenicę ozimą, żyto, rzepak i rzepę. 

Ostatnim rodzajem są wysiewki śródplonowe, które z powodzeniem mogą się znaleźć na głównej uprawie. Użyć można np. koniczyny, którą jesienią kosi się na siano. W przypadku wysiewek śródplonowych wybór możliwych gatunków jest ograniczony. 

You May Also Like