Jaki kombajn do buraków wybrać?

Hodując buraki, trzeba się liczyć z koniecznością posiadania różnych maszyn i urządzeń rolniczych. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego kombajnu do buraków. Na rynku można znaleźć bardzo dużo urządzeń, które oferują mnóstwo możliwości i rozwiązań konstrukcyjnych. 

Wybór kombajnu do buraków

W sklepach rolniczych i na giełdach towarowych w Polsce, można znaleźć różne modele kombajnów do buraków. Wybierając nową maszynę, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, absolutnym standardem na polskich polach są kombajny samojezdne. Bardzo mało rolników decyduje się na korzystanie z maszyn, które zostają przyczepione do ciągników.

Duże znaczenie ma moc silnika. W kombajnach buraczanych nie powinna być ona niższa niż 400 KM. Jest to bardzo ważne, ponieważ maszyny muszą mieć odpowiednie osiągi. Nie jest to łatwe, ponieważ praca tego typu maszyn odbywa się w bardzo trudnych warunkach, a one same charakteryzują się wysoką masą.

Na internetowej giełdzie rolnej, można znaleźć kombajny buraczane oparte na ramie sztywnej lub przegubowej. Pierwsza z nich stosowana jest głównie w mniejszych maszynach. Jest ona dość kompaktowa i prosta. Charakteryzuje się jednak gorszą zwrotnością, a także brakiem możliwości prowadzenia kombajnu w sposób ukośny. Z kolei rama przegubowa, umożliwia dobrą zwrotność, a także jazdę ukośną. Dzięki ramie przegubowej dużo łatwiej pracuje się na polu o mniejszych wymiarach, można rozpocząć kopanie, nawet jeżeli kombajn stoi poprzecznie w stosunku do buraków.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając kombajn do buraków?

Dużym udogodnieniem, na które decyduje się wielu rolników, jest kombajn do buraków z automatycznym prowadzeniem. Jest to konieczne, aby jakość pracy maszyny była jak największa, przy jednoczesnym utrzymaniu jego wydajności. Warto także zadbać o obecność odpowiednich czujników. Dzięki ich obecności, operator może skupić się na optymalizowaniu pracy maszyny, a nie na sterowaniu jej układem.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest obecność ogławiaczy. Dzięki nim, możliwe jest oddzielenie buraków od niepotrzebnych liści i innych elementów. Można się zdecydować na różne rodzaje ogławiaczy, zależnie od tego, w jakich warunkach maszyna będzie pracowała.

Nie bez znaczenia jest sposób wyrywania buraków z gruntu. Większość producentów oferuje rozwiązania, które są dostosowane do międzyrzędzi 45 lub 50 centymetrowych. Dostępne są też bardziej zaawansowane rozwiązania, posiadające różne regulacje i dodatkowe możliwości.

Warto pamiętać, że maszyny rolnicze z uwagi na ciężką pracę. jaką muszą wykonywać, wymagają częstszych napraw i wymiany niektórych części. W internetowym sklepie rolniczym można nabyć potrzebne części do ciągników, części do maszyn rolniczych i części do kombajnów. Warto zadbać o to, żeby sprzęt był sprawny i zadbany. Wybierając idealną maszynę, trzeba pamiętać o tym, aby do zebranych warzyw nie dostało się zbyt dużo zanieczyszczeń i niechcianych elementów. Ma to właściwe kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy.

You May Also Like