Jak skutecznie przygotować kombajn do żniw? Nasze porady

Najważniejszą cechą, jaką powinien posiadać każdy kombajn rolniczy jest utrzymanie wysokiej wydajności i jakości pracy. By oba te czynniki poprawić, zanim sezon żniwny rozpocznie się na dobre, należy w odpowiedni sposób przygotować swoją maszynę.

Przygotowania do sezonu zacznij już wiosną

Początek kwietnia wydaje się być dość odległym terminem jeśli chodzi o planowanie prac żniwnych, jednak to zdecydowanie najlepszy okres, by wymienić zużyte części do maszyn rolniczych, a wśród nich przede wszystkim części do ciągników oraz części do kombajnów. Podczas poszukiwań potrzebnego sprzętu warto sprawdzić oferty internetowych sklepów rolniczych – często bywa tak, że kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu żniwnego części do maszyn rolniczych możemy nabyć w okazyjnych cenach. Przed podjęciem poszukiwań warto dokładnie sprawdzić stan maszyn rolniczych, które będą służyć nam przez cały rok – od przygotowania gruntu do upraw, po zbiory i jesienną orkę. Należą do nich przede wszystkim – części do pługów, części do kombajnów, części do ciągników rolniczych.

Ustaw odpowiednio swoją maszynę

Warto pamiętać, że odpowiednio ustawione podzespoły kombajnów mają wpływ na odpowiednią wydajność kombajnu. Planując pracę na roli w okresie żniwnym ważne jest ustawienie komponentów maszyny rolniczej w taki sposób, by osiągnęła jak największą wydajność, w jak najkrótszym czasie, czyli mówiąc inaczej, by produktywność maszyny była jak najwyższa. Zanim zaczniemy korzystać w pełni z kombajnu, warto przyjrzeć się temu, czy jego koła są odpowiednio dokręcone, a ciśnienie w oponach dostosowane do pracy na polu. Przy sprawdzaniu części do kombajnów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stan nożyków tnących oraz równomierne przekazywanie materiału z zespołu żniwnego.

Wymieniaj zużyte części  kombajnu

Sercem każdego kombajnu jest młocarnia, która wymaga opróżniania w okresie żniwnym do 2-3 razy dziennie. Jak każda maszyna rolnicza, również i ta pod wpływem czasu zużywa się. Zbierając rośliny podczas żniw warto pomyśleć o sprawdzeniu jakości oraz prawidłowego położenia klepiska w stosunku do bębna młócącego. Ich stan będzie mieć olbrzymie znaczenie w odniesieniu do produktywności, jaką może w sezonie żniwnym uzyskać nasz kombajn.

 

Zadbaj o odpowiedni transport

W przypadku, gdy mamy do czynienia z uprawą bezorkową niemałe znaczenie ma ciecie słomy oraz rozrzucanie plew. Prawidłowo ustawione części do kombajnu, jakimi są noże na wale sieczkarni będą powodować, że proces cięcia słomy będzie przebiegać sprawnie, a dzięki ich ostrości otrzymamy drobno pocięta sieczkę, tak bardzo potrzebną w przypadku, gdy mamy do czynienia z uprawą bezorkową.

Pamiętajmy, że każdą pracę, jaką wykonujemy w obrębie gospodarstwa rolnego powinniśmy wykonywać tak, by była ona bezpieczna dla nas samych. Jeśli na przykład spawamy części do kombajnu warto będzie je rozmontować i każdą z nich spawać poza maszyną, niwelując możliwość zapalenia się podzespołów. Podobnie powinniśmy postępować z elektryką – wszelkie przeglądy na tym podłożu warto zlecić fachowcom.

You May Also Like