Przed nadejściem wiosny większość rolników wymienia uszkodzone części rolnicze. Przygotowując maszyny pod zasiew wymieniamy przede wszystkim części do pługów, części do ciągników, a w późniejszym okresie przyglądamy się z bliska także częściom do kombajnów. Wiosna jest idealną porą na dokonanie przeglądu technicznego maszyn rolniczych i przygotowania do całego roku wyzwań, jakie niesie za sobą praca na roli.
Rozpocznij od przygotowania gleby
Każdorazowe działanie na polu będzie wymagało od rolnika odpowiedniego przygotowania gruntu. Niezależnie, czy mamy na myśli sadzenie grzędów z nowalijkami, czy zasiew zboża – ziemia zawsze powinna być odpowiednio nawożona i zaorana. Najważniejszym elementem wstępnej pracy na gruncie jest sprawdzenie jej struktury, by przewidzieć ewentualne trudności, jakie możemy napotkać podczas jej uprawy. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie części do pługów, jeśli istnieje tak potrzeba, gdyż właśnie ta maszyna będzie niezbędna podczas przygotowania gleby. Na szczęście tego typu części do maszyn rolniczych współcześnie nabyć można nie tylko w stacjonarnych sklepach, ale także w internetowych sklepach rolniczych. Pierwszym krokiem do posiadania efektywnych upraw będzie oczyszczenie ziemi z chwastów, a gdy będzie odpowiednio sucha, nastąpi przeoranie i zabronowanie. Im dokładniej ten etap zostanie wykonany, tym mniej kłopotów z odrastającymi chwastami napotkamy w dalszym etapie prac.
Przygotowanie gruntu to nie wszystko
Ziemię przygotowaną pod uprawy warto przygotowywać stopniowo – po odchwaszczeniu terenu warto początkowo zasadzić niewielki warzywniak, a resztę terenu obsiać roślinami, z których uzyskamy później zielony nawóz – idealny do użyźnienia gleby. Do przechowywania nawozu przyda każdemu rolnikowi przyda się kompostownik, do którego to będzie można wrzucać skoszoną trawę, chwasty, liście, pocięte gałązki. Do tak zgromadzonej mieszanki dodać należy szczepionkę kompostową – dzięki niej kompost będzie powstawał sukcesywnie.
Każde warzywo potrzebuje innego rodzaju gleby
Przy tworzeniu własnego ogródka warzywnego warto przyjrzeć się rodzajowi gleby, na której planujemy zasadzenie roślin. Może okazać się, że dany typ gleby nie będzie pasować do roślin, które życzylibyśmy sobie mieć w swoim ogródku. Określenie rodzaju gleby, na której chcemy pracować będzie ważne również ze względu na typ części i maszyn rolniczych, którymi dysponujemy. Dla przykładu – ziemniaki nie lubią podłoża zwartego i żyznego, ogórki natomiast potrzebują stanowiska ciepłego, ale osłoniętego przed wiatrem. W przypadku ogórków gleba pod ich zasiew powinna być ciepła i żyzna. Z kolei rabarbar potrzebuje lekko kwaśnego podłoża, dlatego gleba pod jego zasiew powinna być rozkopana do głębokości 40 cm i napełniona próchniczym podłożem z dodatkiem torfu. Tutaj znów zwracamy uwagę na kwestię odpowiedniego doboru maszyn – przede wszystkim części do pługów, mogących pracować na określonej głębokości.