Kombajn rolniczy to maszyna, która przystosowana jest do zbiorów roślin uprawnych. Nazwa maszyny pochodzi z języka angielskiego – „combine” (łączyć). Nawiązuje ona do możliwości, jakie posiada kombajn, czyli wykonywania jednocześnie pracy kilku maszyn.
Rodzaje kombajnów
Doświadczeni rolnicy z pewnością potrafią wyróżnić podstawowe rodzaje kombajnów rolniczych, stosowanych na polskiej wsi. To właśnie one ułatwiają pracę podczas zbiorów upraw i ciężko wyobrazić sobie wykonywanie tych czynności bez ich użycia, zwłaszcza w większych gospodarstwach. Współcześni producenci kombajnów dokładają wszelkich starań, aby ich maszyny spełniały oczekiwania nowoczesnych rolników, były bogate w innowacyjne rozwiązania, mogły służyć przez lata oraz by dostępność zamiennych części do kombajnów nie stanowiła żadnego problemu.
Do podstawowych rodzajów kombajnów zalicza się:
- Kombajny zbożowe – przeznaczone przede wszystkim do zbioru zbóż (np. pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa czy pszenżyta). Z powodzeniem zastępują dawne kosiarki i młocarnie. Kombajn zbożowy zatem kosi, młóci i transportuje, a odpowiednio zmodyfikowany może posłużyć także do zbioru rzepaku, kukurydzy, słonecznika czy roślin motylkowych.
- Kombajny ziemniaczane – jak można się łatwo domyślić, kombajny te wykorzystuje się do zbioru ziemniaków. Ich zadaniem jest kopanie, oddzielanie bulw od gleby, łęcin, kamieni i zanieczyszczeń. Ponadto kombajn gromadzi ziemniaki w zbiorniku lub może zapewnić ich transport do zestawu transportowego, jadącego obok. Zdarza się, że te rodzaje kombajnów są wykorzystywane również do zbioru np. marchwi, cebuli czy buraków ćwikłowych.
- Kombajny do buraków – podczas zbioru buraków maszyny ogławiają je z liści, które zostają rozdrobnione, wykopują korzenie i oczyszczają, a następnie gromadzą je w zasobniku.
- Kombajny do roślin sadowniczych – ta grupa maszyn wykorzystywana jest do zbiorów owoców, takich jak maliny, porzeczki, agrest czy borówki oraz warzyw – np. ogórków, marchwi, cebuli czy kapusty. Zdarza się też, że sporadycznie służą do zbierania wiśni i jabłek.
Poza wymienionymi grupami, można spotkać także wyspecjalizowane kombajny rolnicze, które wykorzystuje się do siewu lub sadzenia roślin uprawnych. Zdarza się też, że stosuje się je do pewnych zabiegów agrotechnicznych (jak np. zbieranie kamieni z pola).
Producenci maszyn i części do kombajnów
Do najbardziej rozpoznawalnych marek, produkujących kombajny rolnicze zalicza się m.in.: Case IH Caterpillar, Claas, Bizon, New Holland, Deutz-Fahr, Fendt, Fortschritt, John Deere, Fortschritt, Laverda. Producenci nie zapominają o tak ważnej kwestii, jak zapewnienie dostępu do zamiennych części do kombajnów. Ich dystrybucja jest rozbudowana, a części do maszyn można nabyć zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach rolniczych. Te drugie stają się coraz popularniejsze wśród rolników, którzy nie zawsze mają czas na dojazd do (często oddalonego od miejsca zamieszkania) sklepu. W sieci można nabyć części do kombajnów w atrakcyjnych cenach, a wysyłka towarów o dużych gabarytach, nie stanowi obecnie dla dostawców żadnego problemu.