Chcesz zostać producentem rolnym? Sprawdź na czym to polega

Chcąc określić w najprostszych słowach kim jest producent rolny i czym w istocie się zajmuje, można powiedzieć, że jest to wytwórca produktów rolnych. Według ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach – grupy producentów tworzą i stanowią ich członków osoby fizyczne.

Muszą oni przede wszystkim prowadzić działalność rolniczą, posiadać gospodarstwo rolne. Jednak istnieją pewne konkretne wytyczne, które stanowią o tym jakie warunki należy spełnić, aby móc należeć do grupy producentów rolnych. Przede wszystkim grupa producentów powinna być utworzona przez producentów zrzeszonych przy wytwarzaniu jednego produktu. Grupy producentów rolnych składają się z akcjonariuszy, którzy biorą w zgromadzeniach. Przychody natomiast, które zostają wytworzone przez członków grupy w ich własnych gospodarstwach stanowią więcej niż pięćdziesiąt procent przychodów grupy ze sprzedaży produktów, wokół których ta grupa została zrzeszona.

 

Jak uzyskać wpis do grupy producentów rolnych?

Aby uzyskać wpis do ewidencji producentów należy złożyć wniosek do kierownika biura powiatowego Agencji właściwego miejscowo. Na podstawie takiego wniosku podjęta zostaje decyzja administracyjna o wpisaniu producenta do ewidencji. Jeśli chodzi o dostęp do formularza takiego wniosku, to można uzyskać go wraz z instrukcją wypełniania w biurach powiatowych ARiMR, a także na stronie internetowej agencji. Będąc rolnikiem – osobą fizyczną lub prawną, prowadząc działalność produkcyjną, hodowlę, uprawę produktów rolnych, utrzymywanie zwierząt do celów gospodarskich można ubiegać się na podstawie złożonego wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych. Można także zrobić to kiedy utrzymuje się użytki rolne, które nadają się do wypasania albo do uprawy.

Modernizacja gospodarstwa rolnego

Prowadząc własne gospodarstwo rolne i ubiegając się o wpis do ewidencji grupy producentów rolnych, warto także idąc z duchem czasu, rozważyć różne opcje, które sprawią, że nasze gospodarstwo będzie rozwijać się w jeszcze szybszym tempie. Przede wszystkim w dzisiejszym rolnictwie konieczne jest wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i maszyn. Tego rodzaju sprzęt bez problemu można znaleźć w internetowym sklepie rolniczym. Jest to alternatywa dla tych stacjonarnych opcji. Internetowe giełdy rolne bowiem posiadają szeroki asortyment, dzięki któremu każdy rolnik może tam znaleźć coś dla siebie. Istnieje możliwość znalezienia tam także szerokiego dostępu do różnego rodzaju części zamiennych do maszyn. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ możemy zakupić zamienniki, które dostaniemy w świetnych cenach, a które to nie odbiegają swoją jakością od oryginalnych elementów. Giełdy towarowe w Polsce oferują części do ciągników, części do kombajnów, części do maszyn rolniczych czy też części do pługów. Chcąc modernizować swoje gospodarstwo, aby było jeszcze bardziej wydajne i przynoszące zyski warto korzystać ze sklepów rolniczych, których asortyment zdecydowanie podwyższa jakość wykonywanej pracy.

You May Also Like