Akumulator 6V do ciągnika – na co zwracać uwagę?

Akumulator 6V do ciągnika

Akumulator stanowi jedną z najważniejszych części każdego ciągnika gospodarczego, który odpowiada przede wszystkim za jego rozruch. Na rynku dostępnych jest wiele akumulatorów, które sprawdzą się w zależności specyfikacji technicznej maszyny rolniczej i warunków atmosferycznych. Należy również przestrzegać ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach, która reguluje polski rynek tych urządzeń. 

Akumulator 6V do ciągnika – najważniejsze kwestie

Najważniejszymi kwestiami podczas doboru właściwego akumulatora są: pojemność urządzenia, prąd rozruchowy i typ. Warto wybierać pojemność zalecaną przez producenta. Nie ma sensu kupować akumulatora o większej pojemności, ponieważ nie zawsze można zapewnić pełne naładowanie podzespołu w czasie eksploatacji.

Eksperci potwierdzają również, że im większy parametr prądy rozruchowego, tym lepiej dla traktora. Dlatego warto od razu decydować się na kupno większego parametru, gdyż zapewni to lepszy rozruch. Należy jednak przestrzegać norm europejskich, które określają dane typy akumulatora. W przypadku urządzeń rolniczych, najlepiej sprawdzają się: akumulatory posiadający ciekły elektrolit oraz akumulatory AGM. Co prawda, akumulatory AGM są droższe, jednak są bardziej odporne na zastój maszyny i trudniej ulegają usterkom. W przypadku wersji 6V ważne jest odpowiednie umieszczenie biegunów, gdyż może to w istotnym stopniu wpłynąć na funkcjonowanie ciągnika. 

Warto zdecydować się więc na dużo tańszy zamiennik. Posiadając wiedzę na temat specyfiki akumulatorów można łatwo zweryfikować ofertę rynkową. Do starszych Ursusów modele 6V będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem technicznym, gdyż są solidne i przystępne cenowo. Akumulator 6V do ciągnika można kupić w sklepie internetowym z zamiennymi częściami za dużo niższą kwotę. 

naprawa

Ustawa o obrocie akumulatorami w Polsce

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach reguluje rynek akumulatorów w Polsce. Na jej podstawie, na sprzedającym ciąży obowiązek odebrania starego urządzenia od klienta. Jeżeli nabywający nie oddaje zużytego podzespołu, sprzedający pobiera opłatę depozytową w wysokości 30 złotych za jedną sztukę oraz wydaje stosowne oświadczenie o pobraniu sprzętu. Jeżeli kupujący w ciągu 30 dni zdecyduje się jednak na zwrot baterii, sprzedający ma obowiązek zwrócić mu pobraną kwotę. Przepisów należy bezwzględnie przestrzegać, gdyż przewidziane są surowe kary za brak respektowania jurysdykcji. Cała ustawa ma przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska przez zużyty sprzęt. 

Warto jednak pamiętać, że jedną z najważniejszych kwestii określającą trwałość akumulatora jest sposób eksploatacji urządzenia. Jeżeli na bieżąco jest poddawany konserwacji i przeglądom technicznym, może wytrzymać, nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, przez długi czas. Dlatego tak ważne jest stałe kontrolowanie parametrów. Istotne, aby akumulator nie był przeładowany, poddawany na długotrwałe działanie niskich temperatur oraz poddawany nadzwyczajnym obciążeniom. 

Inni czytali również: