Ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami – naturalne metody

Ochrona roślin przed działaniem szkodników polega na zapobieganiu możliwości obniżenia plonów, a jednocześnie odpowiednie ich zabezpieczenie prze poprzez stosowanie różnorodnych preparatów. Warto wiedzieć, że bardzo popularne i od dziesiątek lat stosowane są naturalne metody, które wykazują bardzo skuteczne działanie. Jakie to metody wpływające na ochronę roślin oraz w jaki sposób dbać o rośliny, by uchronić je przed chorobami oraz szkodnikami? Podpowiadamy!

Natura w walce ze szkodnikami

W zależności od miejsca, które chcemy uchronić od potencjalnych szkodników wybierane są różnego typu metody ochrony. Nie wszyscy wiedzą, że wiele popularnych roślin czy kwiatów wpływa na poprawę parametrów gleby oraz ochrony innych roślin przed szkodnikami. Na przykład popularną aksamitkę, która jest znana jako ozdobny kwiat, można wysadzać w warzywniaku, sadzie, a także na rabatach. To właśnie ta roślina wydziela związki tworząc specjalną barierę ochronną dla innych roślin, a jednocześnie likwiduje chorobotwórcze nicienie glebowe.

Z kolei gryka pospolita jest nie tylko bardzo wartościową rośliną miododajną, ale także jest uprawiana jako nawóz, który zwiększa żyzność gleby, a także zwalcza pędraki. Doskonale sprawdza się na różnych terenach. Oczywiście w przypadku ochrony roślin przed szkodnikami nie można zapomnieć o czosnku, który wydziela silne substancje odstraszające różne szkodniki, między innymi nornice czy insekty. Sprawdza się nie tylko na balkonie czy w domu, ale również w warzywniaku. Doskonale dzięki niemu rozwija się szpinak, sałata, pomidory, a także marchew.

Warto również podkreślić, że czosnek zawiera bardzo cenną siarkę oraz flawonoidy. Są to substancje odpowiadające za szereg dobroczynnych właściwości, takich jak grzybobójcze czy antybakteryjne. Podobnie działa również cebula, która zawiera wiele substancji aktywnych, doskonale odstraszających szkodniki. Poza tym ma zdolność hamowania rozwoju różnorodnych patogenów na innych roślinach.

Domowe sposoby na skuteczną ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami

Od dawna stosuje się różnorodne naturalne sposoby ochrony roślin, by zwalczyć szkodniki oraz choroby roślin. Jeżeli na roślinach wystąpiły grzyby warto zastosować oprysk składający się z łyżeczki sody oczyszczonej oraz 5 ml szarego mydła, które zostają rozcieńczone w 2 l wody. Taki roztwór powinien skutecznie pomóc odbudować gospodarkę zainfekowanych roślinach. Oczywiście mówiąc o ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami warto zwrócić uwagę na rodzaj zwalczanych problemów, ponieważ to od niego zależy czy będą stosowane preparaty roztoczobójcze, ślimakobójcze, owadobójcze, grzybobójcze czy chwastobójcze. Jednak oczywiście lepiej jest zapobiegać niż walczyć, dlatego warto stosować preparaty zanim pojawią się zmiany na roślinach.

Na przykład cynamon doskonale chroni rośliny przed występującymi pleśniami, dodatkowo wpływa na ukorzenienie oraz ich rozrost. Wystarczy posypać je cynamonem, by wspomóc ich rozwój. Z kolei soda oczyszczona jest innym naturalnym sposobem na rozwiązywanie wielu problemów występujących w ogrodnictwie. Jest to preparat, który doskonale radzi sobie z zapobieganiem występowania grzybów oraz pleśni.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowy ZENOX – Części i artykuły rolnicze — więcej porad znajdziesz na blogu https://www.zenox.pl/blog/

You May Also Like