Maszyny mają różnorodne zastosowanie w każdym gospodarstwie. Dojarki służą do pozyskiwania mleka, za pomocą poideł można podawać zwierzętom wodę, a elektryczny pastuch chroni stado przed opuszczeniem pastwiska. Jednocześnie istnieją takie rozwiązania techniczne, które mają duży wpływ nie tylko na pojedyncze elementy produkcji rolniczej, ale na wszystkie aspekty prowadzenia hodowli. Wycinaki do kiszonki to narzędzie służące do podawania karmy zwierzętom, od ich stanu technicznego zależy bardzo wiele. Dlaczego warto im poświęcać tyle uwagi?
Co potrafi dobry wycinak do kiszonek?
Pożywienie dla zwierząt występuje w postaci kiszonki trzymanej na zewnątrz, pod zabezpieczonymi pryzmami. Warunki atmosferyczne panujące w polskim klimacie dobrze konserwują pasze. Świetnie zabezpieczone pryzmy przechowują pokarm i chronią go przed wiatrem, słońcem i dostępem powietrza. Wycinaki do kiszonki służą do wyjmowania kiszonek i dzielenia ich na dokładnie wymierzone porcje, które można potem podawać zwierzętom. Te maszyny charakteryzują się wieloma zaletami:
- zachowują wysoki poziom higieny i nie niszczą struktury pryzmy, dzięki czemu można uniknąć niekorzystnych zjawisk, które powodują psucie się kiszonek,
- zwiększają tempo podawania pokarmu, dzięki czemu stado jest najedzone w odpowiednim czasie,
- pozwalają zaoszczędzić dużą ilość pokarmu, który nie jest tracony w czasie transportu – wycinak jest zabezpieczony przed wypadaniem paszy w czasie jazdy.
Jest to element, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne gospodarstwo hodowlane. Podnosi skuteczność karmienia i sprawia, że produkcja zwierzęca jest łatwiejsza i bardziej efektywna.
Który wycinak sprawdzi się w gospodarstwie?
Obecnie na rynku występuje kilka rodzajów konstrukcji preferowanych przez hodowców zwierząt. Cechą wspólną wycinaków do kiszonki jest materiał, z którego stworzona jest sekcja pobierająca pokarm – zazwyczaj wykonuje się ją ze stali nierdzewnej. Jest to bardziej higieniczne i chroni pokarm przed utlenianiem się, co jest przyczyną psucia się kiszonek. Najpopularniejsze typy maszyn to przede wszystkim:
- łyżko – wycinaki – mają świetnie zabezpieczone podwozie, nadają się do większości pasz,
- wycinaki piłowe – dobrze kroją wilgotną paszę o dużym ciężarze, bardzo dokładnie dzielą kiszonki na porcje,
- modele szczękowe – sprawdzają się w przypadku paszy o luźnej strukturze, idealne do sianokiszonki lub do podawania siana.
Wybranie odpowiedniej maszyny to połowa sukcesu. Jeśli model będzie użytkowany zgodnie ze wskazaniami producenta, to będzie pracował przez wiele lat.
Na co uważać podczas pobierania kiszonki?
Największym niebezpieczeństwem hodowcy jest psucie się kiszonek wskutek dostępu tlenu i rozwijania się bakterii. Zmniejsza to jakość pożywienia i naraża zwierzęta na choroby. Dlatego każdy wycinak musi mieć siłowniki gwarantujące dużą siłę docisku. Trzeba dokładnie dzielić pokarm, bez wyszarpywania pojedynczych fragmentów. Warto sprawdzić różne parametry techniczne:
- odległości między palcami przecinaka – decydują o szczelności zgarniacza podczas dzielenia pokarmu,
- wycinak do kiszonki powinien umożliwiać ekspresową wymianę zużytych palców i noży,
- warto sprawdzić czy wycinak będzie współpracował z traktorem i innymi maszynami rolniczymi.
Tylko w taki sposób można mieć pewność do jakości w przypadku jednego z najważniejszych parametrów w hodowli stada – stanu zdrowia zwierząt.