Bizon Rekord Z058 – charakterystyka modelu

Bizon to seria kombajnów rolniczych produkowana przez Fabrykę Maszyn Żniwnych im. Marcelego Nowotki „Agromet” w Płocku w latach 1980 – 2004. Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z popularniejszych modeli Bizona, czyli kombajnowi Bizon Rekord Z058. Oto charakterystyka popularnego, polskiego kombajnu.

Historia spółki Bizon

Chcąc poznać historię tego najpopularniejszego z rodziny Bizonów modelu, warto dowiedzieć się więcej o historii Bizonów, obecnych na polskim rynku oraz przemianach, jakie zachodziły w obrębie produkującej je firmy.

Fabryka Maszyn Żniwnych im. Marcelego Nowotki „Agromet” w Płocku swoje początki datuje na rok 1870, kiedy Mojżesz Szyja Sarna założył fabrykę maszyn i urządzeń rolniczych. W trakcie II wojny światowej fabryka została przejęta przez Niemców, ale od roku 1945 nastąpił szereg scaleń i transferów pomiędzy przedsiębiorstwami mechanicznymi z rejonu, które ostatecznie otrzymały nazwę Fabryki Maszyn Żniwnych, a w 1953 roku nadano jej imię Marcelego Nowotki.

Produkcja kombajnów Bizon rozpoczęła się w 1970 roku, nazwa nawiązuje do zwierzęcia z rodziny wołowatych, które maszyna rolnicza bardzo przypominała swoim wyglądem. Zmiany gospodarcze na przełomie lat 80 i 90 spowodowały załamanie sprzedaży Bizonów. Duży wpływ na to miała likwidacja Państwowych Gospodarstw Rolnych. Restrukturyzacje w płockiej fabryce doprowadziły do utworzenia rentownej części zakładu spółki prawa handlowego „Bizon” w grudniu 1992 roku. Od 1996 roku właścicielami spółki stały się  Bank Handlowy oraz Sipma, a w 1998, należąca do koncernu Fiat, firma New Holland wykupiła ponad 90% udziałów spółki Bizon. W 2001 roku Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku została zlikwidowana ze względu na upadłość przedsiębiorstwa.

 

Bizon Rekord Z058 – najważniejsze cechy

Jest to jeden z najpopularniejszych modeli „Bizonów”. Produkowany w latach 1980 – 2004 kombajn zbożowy, przeznaczony głównie do zbiorów rzepaku i zbóż, a także kukurydzy, ryżu, traw i koniczyny. Czym wyróżnia się ten solidny, polski kombajn? Do najważniejszych cech można zaliczyć przestronną, dobrze wyciszoną i wentylowaną kabinę, a także przednią szybę o dużej powierzchni. Nowsze modele Bizona Z058 posiadają komputer pokładowy, informujący o istotnych parametrach pracy. Ponadto Bizon Rekord Z058 posiada m.in. zespół żniwny o szerokości roboczej 4,2 m, mechaniczną, sterowaną hydrostatycznie, bezstopniową przekładnię napędu młocarni, mechaniczny lub hydrauliczny napęd nagarniacza oraz napęd zwrotny zespołu żniwnego.

Ze względu na swoją popularność, istotny jest również fakt, że części do kombajnów tego rodzaju są łatwo dostępne w sklepach rolniczych. Wielu rolników decyduje się na zakup części do Bizona w sieci. Internetowe sklepy rolnicze posiadają atrakcyjne oferty maszyn i części rolniczych, oferując jednocześnie tanią i szybką dostawę zamówienia – bez względu na jego gabaryty.

You May Also Like