Przygotuj swoje maszyny do wykopków

Wykopki były dawniej bardzo ważnym wydarzeniem na każdej wsi. Chłopi zbierali się całymi rodzinami, zbierając ziemniaki ręcznie. Angażowali do tego nie tylko krewnych, ale i znajomych i sąsiadów. Bardzo pomocne były w tamtym czasie konie, które wykopywały ziemniaki za pomocą specjalnego sprzętu. Ziemniaki to jedne z ulubionych produktów żywieniowych na całym świecie. Są zjadane w różnych formach, ponieważ łatwo je przygotować na wiele sposobów. Mogą stanowić danie lub być świetnym dodatkiem do obiadu. Polska jest jednym z największych producentów ziemniaków, co wiąże się przy okazji z ogromem pracy wielu rolników. Wielkimi krokami zbliża się sezon na wykopki. Jak przygotować maszyny rolnicze, aby usprawnić ten proces?

Kontrolowanie stanu technicznego

Jak wiadomo przed rozpoczęciem pracy nad wykopywaniem ziemniaków trzeba dokładnie sprawdzić maszyny rolnicze potrzebne do wykonania tego typu prac. Dawno nieużywany kombajn do ziemniaków należy poddać dokładnej kontroli. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu pozbawimy się ewentualnych opóźnień spowodowanych możliwymi awariami sprzętu. Właściciel każdego gospodarstwa wie, że takie sytuacje zdarzają się w nieodpowiednich momentach. Wcześniejsze oględziny sprawią, że wykopki będą sprawne, dzięki temu zaoszczędzimy wiele czasu i środków pieniężnych.

Im wcześniej, tym lepiej

Najlepiej będzie jeśli sprawdzimy nasze maszyny rolnicze na dwa, a nawet trzy miesiące przed zbiorami. Może okazać się, że naprawa jest skomplikowana, a dzięki temu, że damy sobie większy zapas czasowy nie będą nas gonić terminy. Wielu rolników dokonuje przeglądu na krótko przed wykopkami, więc w tym okresie dostęp do wielu istotnych części może być ograniczony. Powód to popyt na zakup części rolniczych. Szczególnie dotyczy to części do Ursus oraz części do ciągników. Im wcześniej dokonamy więc oględzin sprzętu, tym szybciej będziemy w pełni gotowi do podjęcia pracy przy wykopkach.

Uwaga na rdzę

Podczas kontroli pojazdów należy również zwrócić uwagę na ich stan zewnętrzny. Częstym problemem ich użytkowników jest korozja. W przypadku, gdy zauważymy jej ślady na maszynach używanych przy wykopkach należy ją jak najszybciej zniwelować. Na rynku jest wiele specjalnych farb i preparatów, które nam w tym pomogą.

Gdzie kupić części?

Jeśli po kontroli okaże się, że wymiana części będzie niezbędna najlepiej będzie zajrzeć do internetowego sklepu rolniczego. Asortyment tego typu sklepów jest o wiele większy niż w przypadku sklepów stacjonarnych, dostępne są w nich właściwie wszystkie potrzebne maszyny, nawet takie jak kosiarka rotacyjna, śrutownik bijakowy, czy kosiarka bębnowa. Dzięki zakupom w sieci, zyskamy wiele cennego czasu, który będziemy mogli przeznaczyć na przykład na poprawienie stanu wizualnego maszyn. Części rolnicze zakupione online są zazwyczaj odrobinę tańsze niż te w zwykłych hurtowniach, co jest dodatkowym atutem.

Długoletnia tradycja

Wraz z postępem technologicznym i wprowadzeniem specjalistycznych maszyn rolniczych, tradycja wykopków w rodzinnym gronie przestała cieszyć się tak dużą popularnością. Nie zmienia to jednak faktu, że są one jednym z najważniejszych wydarzeń w gospodarstwach po dziś dzień.  

You May Also Like