Pługi rolnicze: nowe czy używane?

Orka to jedna z najważniejszych prac, których rolnik dokonuje na swoim polu. To od jej jakości w dużym stopniu zależy plon, który wydadzą rośliny. Dlatego tak istotny jest sprzęt, którym dokonuje się orki, czyli pług.

Co należy wziąć pod uwagę?

Z pewnością rolnicy przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu są zmuszeni odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jednym z nich jest powierzchnia gospodarstwa, czyli areał obrabianej ziemi. Dodatkowo istotne jest również jakiej klasy jest gleba. Inny sprzęt wybierzemy przy dużych działkach, zaś inny przy polach o niezbyt regularnych kształtach. Przy zakupie maszyn rolniczych ma również znaczenie moc ciągnika lub ciągników, którymi dysponujemy. Kiedy już odpowiemy sobie na wszystkie te pytanie pozostaje kwestia finansów. Jaką kwotę jesteśmy w stanie poświęcić na zakup sprzętu.

W zasadzie przy zakupie choćby najprostszych rzeczy stajemy przed wyborem: nowe czy używane? Każdorazowo trzeba rozważyć wady i zalety każdej z opcji. Nie inaczej jest w kwestii zakupu maszyn rolniczych, np. pługów.

Nowe?

Nowe towary to przede wszystkim gwarancja producenta oraz przeglądy. W ramach gwarancji możliwe jest usunięcie usterek na koszt producenta. I choć w czasie gwarancji rzadko dochodzi do uszkodzeń czy konieczność zaopatrywania się w zamienne części do pługa, to z pewnością zyskujemy pewien spokój ducha przez co najmniej dwa lata użytkowania sprzętu.

Wyboru nowego pługa wykonujemy z dużo szerszej bazy ofertowej. Równocześnie oznacza to, że prawdopodobnie dokonamy zakupu sprzętu dostosowanego do naszych potrzeb.

Dodatkowym atutem jest możliwość zakupu sprzętu z nowszymi technologiami. Dzięki temu zyskujemy sposobność pracy na maszynach, które przechodziły najnowsze testy. Możemy spodziewać się lepszych efektów naszych działań.

Być może najważniejszą zaletą zakupu nowego pługu są koszty eksploatacji. Z pewnością towar, który dopiero co zszedł z linii produkcyjnej, nie ulegnie prędko uszkodzeniom czy zużyciu pewnych części. Dzięki temu zyskujemy czas bezstresowej pracy na sprzęcie, który nie wymaga remontów i inwestowania dodatkowych pieniędzy.

A może używane?

Mimo iż prosto jest wymienić zalety maszyn rolniczych prosto od producenta, to jednak w porównaniu ze sprzętem z tak zwanej „drugiej ręki” mają one kilka wad, z którymi warto się zapoznać nim podejmiemy decyzję i uszczuplimy nasz portfel.

No właśnie – portfel. Z pewnością maszyny używane charakteryzują się znacznie niższymi cenami. Często nawet używane przez jeden sezon pługi znacznie różnią się ceną od nowych egzemplarzy. Możemy więc zakupić prawie nowy towar za znacznie niższą kwotę.

Skoro mamy do dyspozycji pewną kwotę i zastanawiamy się nad wyborem pomiędzy nowym a używanym pługiem – w cenie nowego towaru możemy nabyć używany w znacznie wyższym standardzie. Warto mieć to na uwadze.

Wiemy, że obecnie Internet oferuje nam szeroki wybór. Internetowe giełdy rolne pękają w szwach. Internetowe sklepy rolnicze są pełne od ofert nie tylko sprzętu, ale również części do ciągników, części do kombajnów czy innych maszyn rolniczych. Być może dzięki takiemu rozwiązaniu uda się znaleźć używany pług dostosowany idealnie do potrzeb naszego gospodarstwa.

You May Also Like